Skontaktuj się z nami! +48 17 58 40 280 | wamat@wamat.com.pl

Sceny, Estrady, Trybuny - Producent Wamat

Jak zrobić kratownicę stalową? Projekt i konstrukcja

Mając dostęp do coraz bardziej zaawansowanych i innowacyjnych narzędzi, często szukamy sposobów pozwalających na zminimalizowanie kosztów zakupu niezbędnego wyposażenia lub prac remontowo-budowlanych. Nikt w końcu nie lubi przepłacać, a skoro dysponujesz możliwościami, teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie stworzyć niektóre mało skomplikowane konstrukcje. Przykładem może być kratownica.

W oczach osób bez doświadczenia, kratownica to kilka metalowych rurek, które połączone zostały ze sobą w określonym schemacie. W praktyce to jednak dużo bardziej złożone zadanie, ponieważ kratownice to konstrukcje, na których oparte jest zadaszenie sceniczne i wiele innych elementów wykorzystywanych do organizacji danego wydarzenia.

Samodzielny projekt i konstrukcja kratownic

Załóżmy, że Twój projekt jest mało wymagający i masz pewność, że nie stwarza on niebezpieczeństwa dla osób znajdujących się w pobliżu lub sprzętu. Od czego zacząć projektowanie kratownic? Od pobrania odpowiedniego oprogramowania specjalistycznego, który nie tylko pozwala na stworzenie wirtualnego projektu, ale również na wizualizację. Wiedza techniczna z zakresu fizyki i materiałoznawstwa to definitywna podstawa, która pozwoli na dopasowanie tworzywa, grubości ścianek rur, długości odcinków, czy nawet rozmieszczenie wsporników. Pamiętaj, że na kratownice działają różne siły, które kurczą lub rozciągają konstrukcję. Musi być zatem ona sztywna i dysponować odpowiednio dużym zapasem możliwości mając na myśli konstruowanie kratownic.

Masz projekt kratownic? Następnym krokiem jest dokładne wycięcie poszczególnych elementów kratownicy. Muszą zgadzać się one co do milimetra, ponieważ kilka milimetrów w jedną lub drugą stronę, zaważy na wytrzymałości kratownicy pod obciążeniem (nawet własnym). Gdy posiadasz już dokładnie docięte i wyszlifowane komponenty, pozostaje kwestia łączenia ich w całość. Ilość spawów powinna być ograniczona, ponieważ każde połączenie jest punktem newralgicznym. Jak zatem poradzić sobie z kątownikami? Najlepiej przy pomocy giętarki. Jak widać, zaawansowany park maszynowy jest niezbędny do stworzenia bezpiecznych kratownic.

Projekt kratownic

Inwestycja w gotowe konstrukcje

Załóżmy, że zadanie jest zbyt wymagające i wybierasz prostszą (teoretycznie) drogę. Na co należy zwrócić uwagę? Do podstawowych informacji zaliczyć można m.in.:

  • materiał, z którego kratownice zostały wyprodukowane,
  • oddziałujące siły,
  • rozmieszczenie konkretnych elementów,
  • masę własną,
  • rozmiar,
  • rodzaj,
  • grubość ścianek rur wykorzystanych przy produkcji,
  • długość,
  • waga.

Wszystko oczywiście składa się na możliwości danego wyrobu, dlatego to nie wszystko. Koniecznie należy obliczyć, czy dana kratownica jest w stanie wytrzymać planowany nacisk. Jak to zrobić? Zadanie jest dużo bardziej złożone, niż może się to z pozoru wydawać. Z przyjemnością zajmiemy się tym zagadnieniem, lecz jest to materiał na zupełnie inny tekst.

Czy warto samodzielnie konstruować kratownice?

Biorąc pod uwagę ilość renomowanych dostawców, którzy są w stanie zapewnić najwyższą jakość komponentów i bezpieczeństwo, lepiej po prostu zainwestować w wysokiej klasy kratownice. Ich ceny w stosunku do ilości pracy, którą należy włożyć w projektowanie i konstruowanie kratownic, są naprawdę atrakcyjne – zwłaszcza kiedy dodamy do tego koszt zakupu samych materiałów.

Pamiętaj, że kratownice mają bardzo odpowiedzialne zadanie, które polega na utrzymaniu konstrukcji dachu, nagłośnienia, lamp, pozostałych sprzętów i ozdób. Jeśli będą one zbyt słabe, mogą nie poradzić sobie z tak dużym naciskiem, przewracając się na gości lub osoby na scenie. Spowoduje to ogromne niebezpieczeństwo dla wszystkich ludzi znajdujących się w pobliżu i ogromne straty finansowe. Nie warto zatem ryzykować, by zaoszczędzić zaledwie kilka procent ceny kratownic przygotowanych przez cenionych producentów.