Skontaktuj się z nami! +48 17 58 40 280 | wamat@wamat.com.pl

Sceny, Estrady, Trybuny - Producent Wamat

Sceny modułowe - czym są?

Są takie sceny, które są budowane na stałe i znajdują się w jednym miejscu. To ciężkie konstrukcje, przytwierdzone do podłoża, na których odbywają się regularnie koncerty i wydarzenia o różnym charakterze. Takie sceny znajdziemy też w teatrze czy operze. Imprezy plenerowe organizowane są jednak w różnych miejscach, co oznacza, że wymagane jest korzystanie ze scen mobilnych. Takie konstrukcje składają się z wielu elementów, które można ze sobą dowolnie łączyć – w zależności od aktualnych potrzeb. To są tzw. sceny modułowe, cechujące się swobodą projektowania i tworzenia różnego rodzaju konstrukcji.

Scena modułowa i podesty sceniczne

Podest sceniczny jest podstawowym elementem każdej sceny modułowej. Występuje w różnych wielkościach, stosuje się przy nich także dodatkowe elementy, dzięki którym może powstać scena idealnie dostosowana do charakteru, a także skali wydarzenia. Scena modułowa może więc powstać z kilku różnych podestów, które ze sobą łączymy, aby stworzyć przestrzeń dla artystów, pozwalającą im na swobodne poruszanie się po scenie i realizację swojego planu. Scena modułowa jest więc konstrukcją o bardzo wszechstronnym zastosowaniu, ogromnej mobilności i swobodzie budowy.

Podest sceniczny posiada nóżki, które mogą mieć różną wysokość. Dodatkowo wymagane jest zastosowanie poręczy, schodów, klamer i uchwytów, a także innych elementów niezbędnych do przeprowadzenia konkretnego wydarzenia.

Z jakich innych elementów zbudowane są sceny modułowe?

W przypadku imprez plenerowych konieczne jest przygotowanie sceny w taki sposób, aby mogło się odbyć na niej wydarzenie, niezależnie od pogodowych niespodzianek. Dlatego też scena modułowa może, a niekiedy nawet powinna, posiadać zadaszenie. W ofercie firmy Wamat dostępne jest zadaszenie łukowe lub inne, którego wierzchnia warstwa wykonana jest ze specjalnej, zaimpregnowanej tkaniny przemysłowej. Jest ona nie tylko odporna na działanie wody, ale nie przepuszcza jej, co powoduje, że artyści, jak i sprzęt są chronieni przed deszczem. Scena modułowa może ponadto posiadać kratownice, czyli dodatkowe konstrukcje, które są potrzebne do montażu oświetlenia i dekoracji. Różnią się one kształtem i przekrojem, co umożliwia dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb i możliwości. Do wyboru są m.in. elementy trójkątne z trzema rurami i kwadratowe z czterema. Należy je wybierać z uwzględnieniem obciążenia, na jakie będą narażone, a więc na ilość dodatkowych elementów dekoracyjnych i oświetleniowych.

Bardzo ważnymi elementami sceny modułowej są schody, poręcze i barierki. To one mają wpływ na bezpieczeństwo poruszania się po scenie. Do wyboru są m.in. schody rozsuwane i modułowe, a także barierki i poręcze, które ułatwiają wejście na scenę i zabezpieczają newralgiczne jej obszary. Są wykorzystywane ponadto do wydzielenia strefy dla widowni.

Scena dobrze oświetlona

Impreza plenerowa, która ma odbyć się wieczorem lub nawet w godzinach nocnych, wymaga zaplanowania odpowiedniego oświetlenia. Scena modułowa umożliwia dowolne rozmieszczenie poszczególnych punktów świetlnych. Oprawy są zawieszane na specjalnych uchwytach, a następnie mocowane do kratownic i rur. Ich zaletą jest lekkość, ale też duża odporność na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. W ofercie Wamat dostępne są uchwyty pasujące do bardzo wielu modeli reflektorów, które cechują się różnymi sposobami mocowania. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na techniczne aspekty, aby dobrze dopasować je do rodzaju montażu opraw oświetleniowych.

Scena modułowa to konstrukcja składająca się z różnych elementów, które można ze sobą dowolnie łączyć, tworząc tym samym małe i duże sceny, dostosowane do specyfiki koncertu oraz wydarzenia kulturalnego. W zależności od potrzeb, można uzupełniać scenę o dodatkowe akcesoria, dzięki którym zyskuje zupełnie nowe przeznaczenie.