Skontaktuj się z nami! +48 17 58 40 280 | wamat@wamat.pl

Sceny, Estrady, Trybuny - Producent Wamat

Rodzaje podestów scenicznych i ich krótka charakterystyka

Podesty to konstrukcje sceniczne, które zapewniają widzom dobrą widoczność podczas widowisk takich jak wydarzenia artystyczne wewnątrz czy spektakle na świeżym powietrzu. Ich stabilność i trwałość mogą zaważyć na sukcesie lub niepowodzeniu tego typu imprez. Istnieje wiele rodzajów podestów scenicznych, stąd warto zastanowić się, jaki podest będzie nam potrzebny.

Rodzaje podestów scenicznych

Jeżeli chodzi o rodzaje podestów scenicznych, to możemy wyróżnić:

Podesty PAL-2

To, co jest ogromną zaletą podestów PAL-2 , to przede wszystkim ich regulacja – wysokość takiej konstrukcji może się zmieniać od 0,2 m do 1 m. Charakteryzuje się on nogami w kształcie litery „Y”, a jego waga własna to 50 kg. Dzięki tego typu podestom można uzyskać powierzchnię sceniczną nachyloną, schodkową albo też płaską. Można go stosować wszędzie tam, gdzie dysponujemy równą podłogą.

rodzaje podestów scenicznych

Podesty PAL-3

Podest ten występuje w pięciu rozmiarach – w odróżnieniu od podestu PAL-2, który jest dostępny jedynie w jednym. Są to konstrukcje aluminiowe, które łatwo się składają, tym samym zapewniając dodatkowe miejsce. Waga tego podestu to 40 kg.

Podest PAL-4

Podest ten cechuje się dużą wytrzymałością przy niskiej wadze – waży on jedynie 26 kg. Z tego powodu idealnie pasuje to miejsc takich jak placówki oświatowe czy kulturalne. Tak jak w przypadku podestów PAL-3, można zastosować nogi stałe lub teleskopowo regulowane.

Podest PAL-6

Kolejnym rodzajem podestów scenicznych jest podest PAL-6. Jest on przeznaczony jedynie do wnętrz budynków. Można go na stałe przymocować do podłoża, a zastosować można go także wtedy, kiedy utrudniony jest dostęp do podłoża. Nadaje się do tworzenia scen czy widowni.

Podesty dla chóru

Są to konstrukcje 3-poziomowe złożone z kilku, niezwykle wytrzymałych elementów, gdzie znajdują się między innymi blaty, nogi, uchwyty montażowe czy barierka. Waga samego podestu dla chóru to 43 kg.

Czym się kierować, kiedy wybieramy podest sceniczny

Jeżeli wybieramy podesty sceniczne warto poprosić specjalistę o dobór odpowiedniej konstrukcji, która nadaje się do warunków, które mamy w danym miejscu. Podesty sceniczne PAL-2 przeznaczone są zazwyczaj do pomieszczeń, w których potrzebna jest szybka zmiana wysokości podestów. Jeżeli w miejscu, w którym ma się znajdować podest jest utrudniony dostęp do podłoża, można zastosować podest PAL-6, który można na stałe zamontować do podłoża. Należy też pamiętać, że poszczególne modele podestów często można łączyć ze sobą – jak na przykład podest PAL-4 można połączyć z podestami typu PAL-2 i PAL-3.

Dowiedz się także jak odpowiednio doświetlić scenę.