certyfikat-spawacza

Certyfikat spawacza – jaki jest potrzebny, aby podjąć pracę?

Zawód spawacza, być może kiedyś niewystarczająco doceniany, obecnie jest jednym z najbardziej pożądanych ze względu na rozwój technologii konstrukcyjnych. Umiejętności spawalnicze powinny być potwierdzone odpowiednimi świadectwami i udokumentowanymi kwalifikacjami. Tylko wtedy masz szansę otrzymać dobrą pracę i zyskać zaufanie przyszłego pracodawcy. Ponadto im więcej szkoleń odbędziesz, tym bardziej poszerzysz swoją wiedzę oraz umiejętności. Wiele kursów kończy się egzaminem, a uczestnicy otrzymują certyfikat spawacza. To dokument bardzo istotny z perspektywy przyszłego pracodawcy. Kratownice, zadaszenia, estrady, sceny – do budowania ich potrzeba fachowców.

Kto może być spawaczem?

Aby zostać spawaczem, wymagane jest ukończenie studiów na kierunku technicznym oraz odbycie 2-letniej praktyki zawodowej. Alternatywną drogą jest już wcześniej kształcić się w tym kierunku, wybierając szkołę średnią o kierunku technicznym. To jednak nie zwalnia Cię z odbycia praktyk, które w tym przypadku są dłuższe i wynoszą 5 lat. Kwalifikacje spawalnicze otrzymuje osoba, która po praktykach pozytywnie zaliczy egzamin. Otrzymuje certyfikat spawacza, który jest potwierdzeniem jego umiejętności spawalniczych, wiedzy teoretycznej i praktycznej.
Praca spawacza wymaga jednak nie tylko wiedzy, praktyki i odpowiedniej umiejętności, ale też dużej precyzji w działaniu, odpowiedzialności, zdolności do kreatywnego myślenia, wytrzymałości fizycznej oraz psychicznej. Spawacz nierzadko musi pracować w trudnych warunkach, na wysokościach i pod presją czasu. Certyfikat spawacza jest tylko jednym z elementów, które są wymagane w pracy na tym stanowisku.

certyfikat-spawacza

Uprawnienia spawacza – jak wygląda certyfikat?

Jeżeli chcesz zostać spawaczem bądź też wzbogacić swoje umiejętności z zakresu metod spawalniczych, możesz odbyć odpowiednie szkolenie, wybierając opcję dla początkujących i zaawansowanych. Od uprawnień spawacza zależy nie tylko szansa na otrzymanie dobrej pracy, ale też zarobki spawacza.

Jaki kursy możesz odbyć?

TIG (141) Tugsten Inert Gas – bardzo precyzyjna metoda spawania, pozwalająca na spawanie stali nierdzewnych i „czarnych”. Odbywa się z wykorzystaniem łuku elektrycznego oraz nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazów obojętnych. Metoda ta przyda Ci się z pewnością w budownictwie i przemyśle motoryzacyjnym.
MAG (135,136) Metal Activ Gas – w tej metodzie wykorzystywany jest łuk elektryczny i topliwa elektroda metalowa w osłonie gazów aktywnych chemicznie. Znalazła swoje zastosowanie w budownictwie i przemyśle ciężkim.
MMA (111) – Manual Metal Arc – należy do najstarszych metod spawalniczych. Spawanie odbywa się za pomocą łuku elektrycznego, wykorzystując przy tym metalową elektrodę otuloną. Jak sama nazwa wskazuje, jest to metoda manualna, wymagająca od spawacza dużych umiejętności, jak i precyzji.
Szkolenia z metod spawania kończą się egzaminem, a uczestnik po jego zdaniu otrzymuje certyfikat spawacza z zakresu wiedzy i umiejętności, których dotyczył kurs. Z pewnością to dobry sposób na zwiększenie swojej szansy na lepszą pracę i bardziej satysfakcjonujące zarobki.
Certyfikat spawacza nie zawsze wystarczy, aby podjąć pracę na tym stanowisku. Każdy pracownik musi dodatkowo odbyć przeszkolenie BHP, ponieważ zostaje zatrudniony w firmie, prowadzącej pracę o podwyższonym ryzyku. W niektórych krajach wymagane są odpowiednie certyfikaty. W Krajach Beneluksu obowiązuje certyfikat VCA, z kolei w krajach niemieckojęzycznych, jak Niemcy, Austria i Szwajcaria – certyfikat SCC. Warto o tym wiedzieć, jeżeli planujemy pracę na stanowisku spawacza za granicą.
Uprawnienia spawacza może więc otrzymać osoba, która ukończyła studia na kierunku technicznym i 2-letnią praktykę bądź szkolę średnią o kierunku technicznym i 5-letnie praktyki. Warto ponadto uczestniczyć w szkoleniach z konkretnych metod spawania. Twoje umiejętności i wiedzę potwierdzi certyfikat spawacza.

dobrze zaprojektowane kratownice estradowe

Projektowanie kratownic. Poznaj zasady konstruowania

Kratownice – konstrukcja, którą na co dzień mijamy w przestrzeni miejskiej, na obrzeżach miasta, na drogach oraz wioskach. Jest wszechobecna w naszej rzeczywistości, znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach. Uniwersalna konstrukcja wykorzystywana jest w budownictwie, ale również w technice estradowej. Najogólniej kratownice służą do budowy konstrukcji przestrzennych. Może mieć różne kształty i wielkości, wykonywana została z aluminium i ze stali w zależności od przeznaczenia. Projektowanie kratownic jest procesem, wymagającym laboratoryjnej precyzji. To od nich zależy solidność całej konstrukcji.

Zasady projektowania kratownic i ich budowa

Kratownice składają się z prętów. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się aluminium – tworzywo lekkie, ale też niezwykle wytrzymałe na obciążenia i odporne na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. To dzięki temu kratownice można stosować na zewnątrz. Projektowanie kratownic obejmuje nie tylko plan konstrukcji, ale też wymiary poszczególnych prętów, które zazwyczaj są w standardowych rozmiarach, z możliwością zamówienia indywidualnej konstrukcji. Kratownica w standardowej wersji wykonana jest z rur, których ścianki mają grubość 2 mm. Wykorzystywane jest aluminium EN AW 6063. Jeżeli zależy nam na mocniejszych prętach, dobrze jest wybrać ich większą grubość – 3 mm. Znalazły swoje zastosowanie w zabudowach o dużej nośności. Jeżeli obciążenie jest wyjątkowo duże, projektowanie kratownic odbywa się ze szczególnym uwzględnieniem parametrów aluminium. W takim przypadku wybiera się materiał o najlepszych właściwościach – EN AW 6082.
Kratownica składa się z wielu elementów, jej konstrukcja może być mniej bądź bardziej rozbudowana. Przy projektowaniu kratownic uwzględnia się nie tylko ich przeznaczenie, ale też możliwości uzupełninia o dodatkowe elementy. W skład systemu wchodzą m.in. kratownice proste, kątowniki, kątowniki ostre, rozwarte, pionowe i podparte, różnego rodzaju trójniki i czwórniki, kratownice łukowe i podstawa. Wszystko to jest potrzebne, aby odpowiednio połączyć ze sobą aluminiowe rurki i zbudować konstrukcję, którą będzie można wykorzystać do konkretnych projektów scenicznych i estradowych.

projektowanie kratownic

Jak zaprojektować kratownice w technice estradowej

Wykorzystywane są przede wszystkim w konstrukcjach scenicznych. Cechują się niewielką wagą oraz bardzo dużą wytrzymałością, co pozwala na umieszczenie na nich elementy dekoracyjne i reklamowe. W zależności od grubości ścianek i zastosowanego aluminium wytrzymują większe i mniejsze obciążenia. Warto o tym, jakie będzie ich przeznaczenie, poinformować producenta na etapie projektowania kratownic. Można z nich zbudować konstrukcje estradowe, zadaszenie sceniczne, stoiska targowe i podłoże do bezszwowych ekranów. Często montowane są do nich ruchome głowice, dzięki którym możliwa jest rozbudowa sceny i uzupełnienie jej o dodatkowe elementy. Kratownice sprawdzają się ponadto jako bramki oświetleniowe i sceniczne czy też banery reklamowe.
Jeżeli planujesz wykorzystać kratownice na zewnątrz, gdzie są bardziej narażone na działanie wody i wilgoci, to wybierz modele przystosowane do trudnych warunków. Znajdziesz je m.in. w ofercie firmy Wamat, to modele: DUO-40, TERTIO-30 czy QUADRO-PAR. Ich dodatkowy atut stanowią niewielkie wymiary, w związku z czym możesz je bez większych problemów magazynować, kiedy nie są Ci aktualnie potrzebne.
Aluminiowe kratownice od wielu lat stanowią podstawę budowy konstrukcji scenicznych. Doskonale sprawdzają się jako zadaszenia estradowe, bramki nagłośnieniowe i oświetleniowe. Dzięki elastyczności aluminium i jego doskonałym parametrom można stworzyć praktycznie dowolną konstrukcję. Na zamówienie realizowane są wymagające projekty, w których jest konieczne wykorzystanie wyjątkowo wysokogatunkowych materiałów.

Najpiękniejsze teatry na świecie - Walt Disney Concert Hall w Los Angeles

Najpiękniejsze teatry na świecie – 5 spektakularnych projektów

Jeżeli życie to teatr, każdy powinien chociaż raz przeżyć niezwykłą przygodę na deskach najwspanialszych teatrów na świecie. Pierwszym niezwykłym obiektem, który przyczynił się do rozwoju teatru na świecie był rzymski Amfiteatr, który dzisiaj, pomimo że już nie funkcjonuje, każdego roku przyciąga rzeszę turystów z całego świata. Stworzył on fundamenty dla kolejnych, dla wielu projektantów był inspiracją, dla innych natomiast niedoścignionym wzorem pięknej antycznej sztuki. Oto najpiękniejsze teatry na świecie, które zachwycą nie tylko miłośnika sztuki.

Najpiękniejsze teatry na świecie: Teatr Narodowy w Pekinie

Bezcenna perła Pekinu, będąca odzwierciedleniem nowoczesnej sztuki, dziełem futurystycznej wizji projektanta, który stworzył miejsce niezwykłe, godne podziwu i zachwytu. Teatr Narodowy w Pekinie przypomina swoją formą wielkie jajo, jednak konstrukcja budynku realizuje starożytne założenia równowagi Nieba i Ziemi. Już samo wejście do teatru przenosi nas w inny świat. Aby dostać się do wnętrza teatru, trzeba przejść podwodnym korytarzem. Teatr przeznaczony jest dla 6500 widzów, którzy w tak licznym gronie mogą słuchać arii operowych, oglądać spektakle teatralne i bawić się na koncertach ulubionych artystów.

Najpiękniejsze teatry na świecie - Teatr Narodowy w Pekinie

Najpiękniejsze teatry na świecie: Opéra Garnier w Paryżu

Z futurystycznego Pekinu zmierzamy w kierunku eklektycznego Paryża. To w stolicy Francji w 1875 roku powstał budynek Opery Narodowej Francji. Pałacowy przepych baroku, przepełnione złotem foyer, marmurowe rzeźby i zdobiące salę koncertową malowidło autorstwa Marca Chagalla – wszystko to sprawiło, że Opéra Garnier została uznana za dzieło idealnie odzwierciedlające nastrój i estetykę spektaklu operowego. Niezwykłość tego miejsca potęguje dodatkowo fakt, że w podziemiach tego budynku straszył „Upiór w operze”. Nie jest więc przypadkiem, że francuska opera znalazła się w zacnym gronie najpiękniejszych teatrów na świecie.

Najpiękniejsze teatry na świecie: Teatr Manoel w Valletta

Nie należy do najsłynniejszych teatrów, ale z pewnością zasługuje na zaszczytne miejsce na liście „Najpiękniejsze teatry świata”. Maltański teatr jest jednym z najstarszych działających w Europie. Jego budowa trwała zaledwie rok i została zrealizowana dzięki funduszom Zakonu Rycerzy Maltańskich. Podczas II wojny światowej pełnił funkcję schronienia w trakcie ataków bombowych. Nie został jednak doszczętnie zniszczony. Do dzisiaj można w nim podziwiać niezwykłe roślinne zdobienia na suficie, a także zachwycać się oryginalnością drewnianych konstrukcji panelowych. To, co jest jednak najcenniejszą ozdobą i największą dumą teatru, to kilkukondygnacyjna barokowa widownia.

Najpiękniejsze teatry świata - Teatr Manoel w Valletta

Najpiękniejsze teatry na świecie: Aalto Theater w Essen

Budynek, który łączy cechy modernistycznej architektury z lokalnymi wpływami sztuki niemieckiej, wykorzystując przy tym bliskość natury – to wizja fińskiego projektanta Alvaro Aalto, który nigdy nie zobaczył na własne oczy gotowej budowli. Powstała ona po jego śmierci, jednak prace przebiegały zgodnie z jego założeniami i projektem. W teatrze znajduje się sala koncertowa przeznaczona dla 1100 widzów. Kształt budynku jest przystosowany do warunków akustycznych, które były priorytetem dla Alvaro Aalto. Elewacja jest w jasnym kolorze i przypomina klawisze fortepianu.

Najpiękniejsze teatry na świecie: Walt Disney Concert Hall w Los Angeles

Zestawienie “Najpiękniejsze teatry na świecie” zamykamy współczesnym projektem Franka Gehry’ego. Niezwykła wizja sztuki nowoczesnej, nieposkromiona stalowa bryła z jedną z najlepszych sal koncertowych na świecie. Walt Disney Concert Hall w Los Angeles zbudowana w 2003 roku została uznana za największe dzieło architekta. Nieco szalona, ale bardzo przemyślana forma jest idealnym odzwierciedleniem i urzeczywistnieniem temperamentu projektanta.

Sprawdź także nasze wcześniejsze artykuły: budowa hali sportowej czy budowa sali teatralnej.

Projektowanie budynków widowiskowych - co warto wiedzieć?

Projektowanie budynków widowiskowych – na co zwracać uwagę?

Dziś na blogu porozmawiamy o tym, jak należy zabrać się za projektowanie budynków widowiskowych.

Sala koncertowa, teatr, opera, amfiteatry i inne budynki widowiskowe wymagają stworzenia projektu, który nie tylko będzie spełniał określone normy i będzie zgodny z konkretnymi wymaganiami, lecz także pozwoli stworzyć miejsce sprzyjające zarówno osobom występującym na scenie, jak i widzom. Należy więc zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów i elementów budynków, które odgrywają w tych aspektach szczególną rolę. Takie projekty różnią się w zależności od ich przeznaczenia i przewidywanej wielkości organizowanych wydarzeń.

Projektowanie budynków widowiskowych – kształt pomieszczenia

Sala, w której odbywać się będą występy, koncerty i spektakle powinna zwrócić największą uwagę projektanta. Ważne jest, aby cechowała się dobrymi właściwościami akustycznymi, na co ma wpływ m.in. jej kształt. Każde pomieszczenie jest zespołem rezonatorów i w zależności od częstotliwości dźwięku pobudzającego zostaje ono pobudzone do drgań cechujących się odpowiednią częstotliwością.

Projekty budynków widowiskowych bardzo często przewidują budowę sali w kształcie, który jest inny niż kształt prostopadłościanu. Jest to uwarunkowane lepszym rozpraszaniem energii. Wyjątek stanowi sala w kształcie kulistym i walcowym.

Scena sercem każdego widowiska

Ważne wydarzenia nie mogą odbyć się bez odpowiedniej sceny, na której skupiona jest cała uwaga widowni. Projekty budynków widowiskowych powinny uwzględniać przeznaczenie tego miejsca, które jest często bardzo różnorodne i wymaga przystosowania pomieszczeń do wydarzeń o różnym charakterze. Przykładowo, jednego dnia w budynku może odbywać się koncert orkiestry symfonicznej, a kolejnego rozgrywki sportowe czy też spektakl teatralny. W wielu takich przypadkach wykorzystuje się sceny mobilne, które znaleźć można w ofercie m.in. firmy Wamat. Umożliwiają one tworzenie scen modułowych, łączenie poszczególnych elementów, a także ich szybkie złożenie. Muszą one jednak posiadać odpowiednie mocowania, dzięki którym możliwe będzie stworzenie odpowiedniej scenerii i montaż oświetlenia dostosowanego do potrzeb konkretnego wydarzenia.

Scena musi być bezpieczna dla artystów, dlatego jej powierzchnię pokrywa się materiałem antypoślizgowym. Wykonana jest z trwałego i odpornego na obciążenia aluminium. Nogi podestu mogą mieć jedną wysokość lub być regulowane. Drugi wariant poleca się, jeżeli w budynku będą organizowane imprezy o bardzo różnym charakterze.

Projektowanie budynków widowiskowych - scena

Miejsce dla widza

Budowa budynków widowiskowych wymaga uwzględnienia w sposób szczególny oczekiwań przyszłego widza. Przygotowane dla niego miejsce musi spełniać kilka warunków – być bezpieczne, zapewniać dobrą słyszalność i widoczność tego, co dzieje się na scenie. Kiedy projektowane są widownie należy zwrócić uwagę na: 

 • założoną pojemność sali;
 • bezpieczeństwo widza;
 • łatwy dostęp do poszczególnych sektorów;
 • oświetlenie.

Należy uwzględnić również normy i wymogi dotyczące ewakuacji. Zgodnie z normą PD 7974-6:2004, prędkość poruszania się ludzi po drogach ewakuacyjnych, przedstawiana po poziomej drodze ewakuacyjnej nie może być mniejsza niż  1,2 m/s, a po pionowej drodze ewakuacyjnej w dół – 0,8 m/s, z kolei szybkość przechodzenia ludzi przez drzwi ewakuacyjne musi wynosić 1,3 osoby/s/metr czynnej szerokości otworu drzwiowego. Projektowanie budynków widowiskowych obejmuje więc aspekty nie tylko wizualne, lecz także bezpieczeństwa, które podlegają rygorystycznym normom, które należy spełnić w przypadku każdej takiej inwestycji.

Budowa budynków widowiskowych wymaga współpracy wielu specjalistów, inżynierów, projektantów i architektów. Aby powstał projekt zgodny z oczekiwaniami inwestora, pomysłodawcy i widza, musi on spełnić wiele ważnych wymogów. Do użytku publicznego budynek zostanie dopuszczony jednak tylko wtedy, kiedy będzie zgodny z normami prawnymi. Konieczne jest więc wszechstronne spojrzenie na projekt, jego szczegółowa analiza, a niekiedy wielokrotna modyfikacja.

 

Budowa sali teatralnej - normy i wymogi.

Budowa sali teatralnej – normy i wymogi

Scena to najważniejszy element sali teatralnej i to na niej projektanci i konstruktorzy koncentrują się najbardziej. Nie można jednak zapominać też o innych elementach wyposażenia, jakimi są widownia, drogi ewakuacyjne czy też instalacje, których nie widać, ale to one odpowiadają za prawidłową akustykę pomieszczenia, odpowiednie nagłośnienie i widoczność tego, co dzieje się na scenie. Budowa sali teatralnej podlega konkretnym normom i wymogom. Czy wiesz, jakie warunki musi ona spełnić?

Budowa sali teatralnej: akustyka wnętrza 

Z początkiem 2018 roku weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. dotycząca warunków technicznych. Jak wynika z § 323, ust. 2, pkt 4, projektanci muszą zapewnić w pomieszczeniach skuteczną ochronę przed hałasem pogłosowym. Ponadto, wymagane jest dostosowanie warunków do komunikacji słownej, zgodnie z przeznaczeniem pomieszczenia.

Budowa sali teatralnej wymaga jednak indywidualnego podejścia do akustyki pomieszczenia, dlatego nowa norma PN-B-02151-4:2015-06 nie obejmuje zasad i wymogów dla wnętrz o akustyce kwalifikowanej. W przypadku obiektów kulturalnych ważne jest zaprojektowanie ich w taki sposób, aby zapewniały dobre zrozumienie tekstu słownego i wyrazistość utworów muzycznych. Brzmienie muzyki powinno być jasne i pełne, a nagłośnienie w każdym miejscu widowni – równomierne. Od projektantów wymaga się zmniejszenia różnicy czasów, w których do widzów dociera pierwsza fala odbita i fala bezpośrednia, co można osiągnąć dzięki fachowej wiedzy i znajomości najnowszych technologii.

Budowa sali teatralnej według określonych norm.

Budowa sali teatralnej: scena

Budowa sali teatralnej jest bezpośrednio związana z wykonaniem projektu dla „serca” teatru, czyli sceny. Podczas występów cała uwaga skierowana jest właśnie na nią, więc musi ona mieć wielkość dostosowaną do powierzchni sali, a także być skierowana w stronę widowni w taki sposób, aby umożliwić najlepszą widoczność i słyszalność tego, co dzieje się na scenie. Do budowy sali teatralnej wykorzystuje się podesty sceniczne. To podwyższenie, które pozwala wszystkim dokładnie zobaczyć grę aktorów, niezależnie od miejsca zajmowanego na widowni. Coraz częściej w nowoczesnych salach teatralnych wykorzystuje się mobilne podesty sceniczne, jakie proponuje m.in. firma Wamat. Są wykonane z lekkiego aluminium, przystosowane do mocowania kotar, osłon, dekoracji i akcesoriów scenicznych. Można je wygłuszyć oraz dowolnie ze sobą łączyć, w zależności od potrzeb, liczby aktorów na scenie i wielkości widowni. Dodatkowym wyposażeniem są schodki, uchwyty, klamry i poręcze.

Widownia w sali koncertowej

To miejsce szczególne. Widownia powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby widzowie i uczestnicy spektaklu teatralnego mieli zapewniony maksymalny komfort, co bezpośrednio przekłada się na ocenę wydarzenia. Do wyrównania nagłośnienia zaleca się nachylenie widowni minimum o 12 cm, wraz ze zwiększeniem wysokości umieszczenia kolejnych rzędów. Dzięki temu fale docierają bezpośrednio do każdego z widzów. Konstrukcję widowni należy dostosować więc do wielkości sali teatralnej, a także do warunków akustycznych w niej panujących. Konstruuje się ją m.in. z podestów, a także z podstaw teleskopowych, jak w przypadku widowni od firmy Wamat. To umożliwia stworzenie dla widzów miejsca o dobrej akustyce i widoczności.

Budowa sali teatralnej wymaga wiedzy z zakresu norm i akustyki, ale też dostępnych na rynku możliwości, które pozwolą osiągnąć najlepszą słyszalność w pomieszczeniu, często pomimo wielu ograniczeń.

 

Budowa hali sportowej - normy i wymagania

Budowa hali sportowej  – normy, wymagania, sprzęt 

Hala sportowa jest coraz chętniej uczęszczanym miejscem przez młodych ludzi. Moda na zdrowy tryb życia, chęć naśladowania wybitnych polskich sportowców i zamiłowanie do aktywności fizycznej przyczyniły się do rozwoju obiektów sportowych w naszym kraju. W ostatnich latach zarówno w dużych, jak i małych miastach powstały nowoczesne hale. Są to nie tylko obiekty przy szkołach i ośrodkach kultury, lecz także niezależne sale do użytku publicznego. Budowa hali sportowej wymaga jednak, oprócz dobrego projektu i funduszy, spełnienia określonych norm i wymagań.

Hala sportowa powinna być miejscem przyjaznym miłośnikom sportu i aktywności fizycznej, musi więc spełniać wszelkie normy dotyczące bezpieczeństwa, a także być wyposażona w niezbędny sprzęt. Potencjalni użytkownicy, którzy obserwują postępy w budowie, bardzo rzadko zwracają uwagę na to, z jakich elementów składa się obiekt, ważny jest dla nich efekt końcowy. Budowa hali sportowej to, tak naprawdę, bardzo złożony proces. Wiele kwestii z nim związanych jest bliżej nieznanych przeciętnemu człowiekowi.

Normy budowy hali sportowej

W katalogu Polskiego Komitetu Normalizacyjnego znaleźć można aż 428 norm, które muszą spełniać obiekty i sprzęt sportowy, a dokładnie 115 norm dotyczących wymagań dla obiektów sportowych, 114 norm dla sprzętu i wyposażenia do sportów uprawianych w pomieszczeniach zamkniętych i 161 norm dla sportów wodnych i uprawianych na wolnym powietrzu.

Normy budowy hali sportowej obejmują boiska i miejsca rozgrywek sportowych, widownie, szatnie i wszystkie inne pomieszczenia, które znajdują się na terenie obiektu. Widownie i trybuny halowe powinny być zgodne z normą PNEN 13200-1:2005. Wyszczególnione zostały w niej zasady, zgodnie z którymi należy projektować i budować pomieszczenia oraz strefy przeznaczone dla kibiców. Podczas projektowania oświetlenia hali sportowej należy skorzystać z normy PN-EN 12193 – Oświetlenie stosowane w obiektach sportowych. Znajdziemy w niej informacje dotyczące wymagań, które powinno spełnić światło, aby zapewniało odpowiednią widoczność zawodnikom na boisku, sędziom i widzom. Normy budowy hali sportowej dotyczące oświetlenia obejmują 3 klasy instalacji świetlnych, które nawiązują do rozgrywek i zajęć na odpowiednim poziomie, czyli zawody międzynarodowe, krajowe, regionalne, lokalne, trening, rekreacja/sport szkolny.

Równie ważna zarówno dla przepisów, jak i dla jakości sportowych rozgrywek jest nawierzchnia boiska. Wszelkie zasady dotyczące jej wyboru zostały opisane w normach EN 14903:2018 i EN 16837:2018.

normy budowy hali sportowej: wymogi i wskazówki.

Budowa hali sportowej – wymagania odnośnie sprzętu i wyposażenia

Wiesz już, że budowa hali sportowej musi spełniać pewne normy, które obejmują miejsce rozgrywek, oświetlenie i widownię. Aby jednak obiekt był właściwie przystosowany do uprawiania różnych dyscyplin, konieczne jest wyposażenie go w odpowiedni sprzęt. Na hali powinny się znaleźć kotary i siatki ochronne, tablica wyników, siatki do piłki siatkowej, kosze do koszykówki oraz bramki spełniające wymagania dotyczące ich wymiarów. Ponadto nie może zabraknąć na niej piłek i sprzętu treningowego. Jeżeli hala sportowa ma mieć szersze przeznaczenie, np. być miejscem zajęć ogólnorozwojowych czy też gimnastycznych, warto jest się zastanowić nad materacami i sprzętem gimnastycznym. Na sali często odbywają się również koncerty i wydarzenia kulturalne. Z tego powodu coraz więcej tego typu obiektów ma na wyposażeniu uchwyty oświetleniowe i mobilne podesty sceniczne.

Aby hala sportowa spełniała wszelkie wymagania i normy, nad jej projektem musi pracować zespół specjalistów. Jeżeli planujesz jej budowę, to z przyjemnością pomożemy Ci w odpowiednim wyposażeniu, które jest zgodne z obowiązującym prawem.

Bezpieczna scena sylwestrowa - gwarancja udanej zabawy

Jak zbudować scenę sylwestrową?

Scena sylwestrowa im bardziej imponująca, tym robi większe wrażenie na uczestnikach imprezy i przyciąga więcej zainteresowanych, którzy nie tylko chcą w dużym gronie przywitać Nowy Rok, lecz także na własne oczy zobaczyć, co udało się dokonać utalentowanym projektantom i konstruktorom. Duże miasta prześcigają się w efektach specjalnych, a każde z nich chce mieć największą scenę sylwestrową. Jej budowa wymaga bardzo długich przygotowań. Potrzebny jest pomysł, projekt, współpraca wielu zespołów, w tym inżynierów, projektantów, konstruktorów i dekoratorów.

To, co jest najważniejsze, a najczęściej budzi jednak najmniejsze zainteresowanie to konstrukcje aluminiowe, które podtrzymują wszystkie inne elementy i to od nich zależy stabilność sceny, a także to, jak dużo dodatkowego wyposażenia można na niej umieścić. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się konstrukcje wykonane właśnie z aluminium, jako alternatywy dla skomplikowanych i ciężkich konstrukcji stalowych. Scena sylwestrowa, która powstaje w oparciu na konstrukcji aluminiowej, jest zdecydowanie łatwiejsza w montażu, powstaje w krótszym czasie i bez większych problemów można przetransportować nawet największe jej elementy.

„Kręgosłup” sprzętu estradowego

Scena sylwestrowa musi być stabilna, odporna na wpływ czynników zewnętrznych i jednocześnie powinna charakteryzować się oryginalną stylistyką. Wymagania są coraz większe, a projektanci decydują się na coraz bardziej zaawansowane technologie budowy scen, poszukując przy tym możliwości zaoszczędzenia jak największej ilości czasu. Konstrukcje tego typu świetnie sprawdzają się dla tymczasowych scen, które montujemy przed imprezą i od razu po występach demontujemy. Scena sylwestrowa musi być jednak znacznie większa niż w przypadku scen potrzebnych do organizacji innych miejskich imprez kulturalnych. Aluminium, dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, pozwala na budowę sceny, nawet o większych rozmiarach. Konstrukcja aluminiowa jest bardzo wytrzymała, odporna na przeciążenia, a przy tym lekka, co oznacza, że scenę można rozłożyć, nawet w dwa razy krótszym czasie niż scenę o konstrukcji stalowej. Ich dużą zaletą są też walory estetyczne. Aluminium doskonale odbija światła reflektorów, a jego ażurowa budowa sprzyja udekorowaniu sceny bez żadnych ograniczeń.

Stabilna i bezpieczna scena sylwestrowa - najważniejszy element imprezy.

Jak łączymy ze sobą poszczególne elementy?

Konstrukcje aluminiowe składają się z wielu elementów, które podczas budowy trzeba ze sobą połączyć. Wśród nich jest jeden najważniejszy – kratownica, występująca w 4 podstawowych wariantach.

Scena sylwestrowa budowana jest najczęściej z wykorzystaniem systemu 4-rurowego, najbardziej wytrzymałego. Można go wykorzystać do budowy scen o bardzo dużych rozmiarach. Jeżeli konstrukcja może mieć nie więcej niż 18 metrów rozpiętości, to można zastosować system 3-rurowy. Przy lekkich dekoracjach i mniejszych obciążeniach wykorzystuje się jeszcze mniej skomplikowane konstrukcje – system 2-rurowy. Czwartą opcją jest system 1-rurowy, przeznaczony do podwieszania pojedynczych urządzeń, budowy ram ekranów i poręczy.

Scena sylwestrowa – dodatkowe wyposażenie

Podczas tak dużych koncertów, jakie odbywają się w noc sylwestrową, scena musi być wyposażona w dodatkowe elementy, które wspomagają pracę urządzeń scenicznych, jak też odpowiadają za komfort i bezpieczeństwo wszystkich uczestników imprezy. Jeżeli w wydarzeniu mają wziąć udział goście specjalni, to pod sceną warto umieścić widownie. Aby uniknąć niespodzianek, scena sylwestrowa praktycznie zawsze jest wyposażona w zadaszenia. Przy wyższych konstrukcjach konieczne jest zastosowanie również takich elementów, jak schody, poręcze i barierki.

Scena sylwestrowa powstaje we współpracy ekspertów z wielu dziedzin. Często projektowana jest przez kilka miesięcy, aby dostarczyć gościom niezapomnianych wrażeń.

Normy i standardy konstrukcji scenicznych

Normy i standardy konstrukcji scenicznych

Konstrukcje sceniczne na przestrzeni ostatnich lat przeszły ogromną metamorfozę. Pozwalają zapewnić większe bezpieczeństwo artystom i widzom, jak również oferują nieograniczone możliwości stworzenia sceny o dowolnych rozmiarach i wyposażenia ich w dodatkowe elementy. To, co jednak nie uległo zmianie, to kwestia bezpieczeństwa. Wciąż priorytetem jest budowa scen spełniających normy i standardy konstrukcji scenicznych. Dzisiaj jednak są one znacznie bardziej rygorystyczne.

Konstrukcje wykorzystywane na scenie – standardy

Do najpopularniejszych należą konstrukcje aluminiowe. Charakteryzują się niewielką wagą, a jednocześnie dużą wytrzymałością i łatwością montażu. Mają bardzo wszechstronne zastosowanie, umożliwiają tworzenie różnego rodzaju rozwiązań i budowę scen o niezwykle efektownym wyglądzie. Konstrukcje aluminiowe występują w 3 standardach.

Pierwszym ze standardów jest system dwururowy, czyli tzw. DUOSYSTEM. Sprawdza się najlepiej przy mniejszym obciążeniu, tam, gdzie na strukturę nie oddziałują żadne siły boczne. Innym rodzajem konstrukcji wykonanej z aluminium jest konstrukcja trzyrurowa – TRISYSTEM. Wykorzystywana jest przede wszystkim do budowy niewielkich struktur scenicznych. Znalazła swoje zastosowanie w prostych scenach w domach kultury i halach sportowych. Standardy konstrukcji scenicznych obejmują jeszcze jeden system, a mianowicie QUADRTOSYSTEM, czyli kratownicę czterorurową. Wykonuje się je na dwa sposoby  – rury wspomagające ustawia się do rury głównej pod kątem 90° lub też pod innym.

normy i standardy konstrukcji scenicznych

Europejskie normy i standardy konstrukcji scenicznych

Konstrukcje aluminiowe muszą spełniać odpowiednie normy i standardy konstrukcji scenicznych, aby można było je wykorzystać podczas imprez masowych. Najważniejszą normą jest DIN 4113, która dotyczy procesu spawania aluminium. Klasy konstrukcji oznaczone są odpowiednimi literami. Te najlepsze będą oznaczone literą C. To jednak nie jedyna norma, jaką powinny one spełnić. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Inne normy i standardy konstrukcji scenicznych to:

 • EN 573-3 – dotyczy składu chemicznego i rodzaju wyrobów przerobionych plastycznie.
 • EN 1706 – wskazuje na skład chemiczny i własności mechaniczne.
 • EN 1990 – dotyczy podstaw projektowania konstrukcji.
 • ENV 1999-1-1  – dotyczy projektowania konstrukcji aluminiowych.
 • EN ISO 15614-1 – określa specyfikację i kwalifikowanie technologii spawania metali.
 • EN 729-2 – są to kompleksowe wymagania dotyczące jakości w spawalnictwie.
 • EN 30042 – opisuje wymagania dotyczące złączy spawanych łukowo z aluminium i jego spawalnych stopów.

Jakość materiału

Nie tylko proces spawania ma wpływ na stabilność konstrukcji scenicznej. Równie ważną rolę odgrywa sam materiał, z jakiego jest ona wykonana. Najlepszym rodzajem aluminium będzie ten, który spełnia normy, tj. EN AW 6060 lub EN AW 6082. Ponadto najlepiej, jeżeli jego utwardzenie będzie na poziomie o oznaczeniu T5 lub T6. Co to oznacza? Takie aluminium jest odpowiednio elastyczne, nie ulega dzięki temu kruszeniu, ale jest bardzo wytrzymałe i gwarantuje bezpieczeństwo montażu innych elementów wyposażenia sceny, do których należą, m.in. uchwyty do oświetlenia wraz z oświetleniem, sprzęt estradowy i dekoracje.

Konstrukcja sceniczna to podstawa i najważniejszy element sceny. Zależy od niego przede wszystkim bezpieczeństwo osób, które znajdują się zarówno na niej, jak i w jej pobliżu. Wszelkie normy i standardy konstrukcji scenicznych określają zasady, według których powinno się dobierać materiały do ich wykonania, ustalać, jak je ze sobą łączyć i z jakich systemów korzystać. Zachęcamy więc do konsultacji z profesjonalistami w celu wyboru najlepszej konstrukcji, która nie tylko umożliwi budowę imponującej sceny, lecz także zapewni maksymalne bezpieczeństwo uczestnikom imprezy.

najlepsze festiwale w polsce

5 najlepszych festiwali muzycznych w Polsce

Festiwale muzyczne w Polsce cieszą się z roku na rok coraz większym powodzeniem. Zapraszani są na nich artyści i zespoły z całego świata, wielbiciele koncertów z radością zacierają ręce na kolejne wydarzenia. Państwo cieszą się na nich muzyką, my zwracamy uwagę na widownie, sceny, estrady, barierki i inne zabezpieczenia.

Organizatorzy i artyści z każdym rokiem dostarczają swoim fanom coraz większych emocji podczas festiwali, na których pojawia się niesamowicie energiczna publiczność. Fani przyjeżdżają nie tylko z całej Polski, ale z całego świata, więc są to imprezy, których nie wolno przegapić. Zaczynamy więc listę 5 najlepszych i z pewnością największych festiwali organizowanych w Polsce, by każdy wiedział, gdzie warto jechać w następnym sezonie.

festiwal muzyczny w Polsce

Woodstock – kontrowersyjny festiwal muzyczny w Polsce

Bez wątpienia najbardziej kontrowersyjny festiwal muzyczny organizowany w Polsce, który dzieli obywateli na zwolenników i przeciwników. Jest to oficjalne podziękowanie wszystkim wolontariuszom w zaangażowanie podczas akcji charytatywnych Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podesty sceniczne imponujących rozmiarów goszczą co roku wykonawców z całego świata, a Kostrzyn nad Odrą przez chwilę może zapomnieć o podziałach kulturowych, rasowych, religijnych itp. Na deskach sceny spotkamy wykonawców, którzy oferują m.in. rytmu rocka, reggae, heavy metalu i muzyki elektronicznej.

Obecnie festiwal ze względów prawnych, zmienił nazwę na Pol’and’Rock Festival.

Open’er – wspaniały festiwal nad polskim morzem

Bilety zaczynają się od 249 zł (upoważniające do jednodniowego pobytu), a kończą na 649 zł (oferujące dostęp do festiwalu przez 4 dni z kempingiem). Wszystko oczywiście zależne jest od daty, w której są one kupowane, ponieważ im bliżej tego wydarzenia, tym dostęp może być trudniejszy.

Na 4 scenach muzycznych, które oferują artystom pełne zadaszenie i zabezpieczenie przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, można spotkać największe gwiazdy, do których należą m.in.: Depeche Mode, Otsochodzi, Organek, Rasmentalism, Dawid Podsiadło, Adi Nowak, Bruno Mars, Gorillaz, Flirtini i wiele innych.

festiwal w Polsce

Orange Warsaw Festival – najlepsi na Torze Służewiec

Ogromne tłumy to w Warszawie nic nadzwyczajnego, w końcu mieszkańcy spotykają się z takim zjawiskiem codziennie w metrze. Festiwal muzyczny, na którym estrady wypełnione są dodatkowymi atrakcjami, a kratownice zasłonięte zostały systemami nagłośnienia i światłami, to jednak zupełnie inna forma bliskości z tłumem oraz świetną zabawą.

Bilety dostępne są w cenach od 200 do 540 zł, więc jeśli znudzeni jesteście codziennością, warto przez dwa dni imprezy zapomnieć o problemach i obowiązkach.

Sunrise Festival, festiwal muzyczny, którego nie da się zapomnieć

Uchwyty oświetleniowe mają ciężkie zadanie w tym miejscu, tak jak konstrukcje aluminiowe, z których wykonana jest cała scena. Sunrise Festival przyciąga wszystkich miłośników muzyki elektronicznej i największe gwiazdy, więc oprawa takiego wydarzenia, nie może również być byle jaka. Organizatorzy oferują setki świateł, sztuczne, ognie, dym, fajerwerki i to wszystko połączone z najbardziej energiczną muzyką na świecie.

Bilety jednodniowe w przedsprzedaży można zakupić od 100 zł do 650 zł (trzydniowy dostęp do festiwalu w sektorze VIP).

OFF Festival – odważnie, alternatywnie i oryginalnie

Kolejnym festiwalem muzycznym w Polsce, na którym bariery koncertowe mogą nie wytrzymać napierającej widowni. jest OFF Festival. Najbardziej oryginalne wydarzenie w Polsce, gdzie można usłyszeć artystów grających muzykę alternatywną z całego świata. Brzmi odważnie? Nie przeszkadza to jednak w zdobywaniu coraz większej popularności.

Cena biletu jednodniowego to koszt rzędy 190 zł, natomiast za 3-dniowy karnet, organizatorzy życzą sobie 370 zł. Czy to dużo za tak wspaniałą przygodę? Zachęcamy do tego, by każdy przekonał się o tym na własnej skórze.

Sadyba,_Otwarte_Ogrody_2012_02

Kino plenerowe – ciekawa rozrywka podczas sezonu letniego.

Okres letni to wyjątkowe chwile, które warto wykorzystać w sposób aktywny. Spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu gwarantuje wspaniałe wspomnienia i pozytywny wpływ na organizm – sprawdź więcej powodów dlaczego kino plenerowe to doskonały pomysł!

Czemu taka alternatywa dla klasycznych ofert kinowych jest lepsza? Ile kosztują bilety i na co nastawić się w takim miejscu? Zachęcamy do lektury, a później do osobistych odwiedzin pobliskiego kina plenerowego, by przekonać się na własnej skórze, co tego typu rozrywka może zaprezentować klientom.

Świeże powietrze, popcorn, schłodzone napoje i wygodna widownia

Kino nie musi oznaczać dusznej, klaustrofobicznej sali, niewygodnych foteli ułożonych perfekcyjnie w jednym rzędzie i doskonałym dźwiękiem, który często nazywany jest “bezdusznym w swojej perfekcji”. Kino plenerowe posiada dużo luźniejszy klimat, w którym niemal każdy będzie w stanie zrelaksować się podczas wieczornego seansu. Widownia ustawiona jest z wygodnych leżaków, które można ustawić w komfortowy sposób, by nie przeszkadzać sąsiadom.

Czy chłodny wieczór jest przeszkodą? Często kino plenerowe oferuje swoim klientom ciepłe koce, dzięki którym będą mogli oni poczuć się niemal jak na własnym tarasie – klimat takiego seansu jest ciężki do opisania, jeśli ktoś nigdy nie był w takim miejscu. Jedynym problemem mogą być opady atmosferyczne, jednak jeśli organizatorzy pomyślą o takich elementach jak parasole i zadaszenie sceniczne, większość widzów z pewnością nie odpuści filmu w połowie.

Warto wspomnieć o tym, że kina plenerowe zazwyczaj są darmowe dla wszystkich interesantów i pełnią rolę narzędzia marketingowego. Zarabiają na swoje utrzymanie za pomocą sprzedaży napojów i popcornu, a biorąc pod uwagę niskie koszty utrzymania, zazwyczaj zarabiają dla obiektu lub lokalu dodatkowe środki.

Kino plenerowe - oglądanie filmów na świeżym powietrzu.

Jakie filmy są najczęściej wyświetlane?

Po komercyjne i wysokobudżetowe produkcje można udać się do klasycznej sieciówki, nieposiadającej klimatu satysfakcjonującego dla prawdziwego kinomana. W kinach plenerowych oferowane jest często kino górnolotne i alternatywne. Produkcje nie zawsze charakteryzują się scenografią i efektami specjalnymi o wartości milionów dolarów, jednak posiadają coś, czego inni producenci mogą tylko zazdrościć – wartości artystycznej.

Zazwyczaj można zobaczyć wszystkie gatunki filmowe, od komedii, przez filmy dokumentalne, historyczne, romantyczne, po dramaty. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie, co umili wieczór spędzony w gronie przyjaciół. Większość kin plenerowych dysponuje swoimi stronami internetowymi i kontami reklamowymi w popularnych social mediach, więc znalezienie repertuaru nie powinno stanowić problemu. Informacje o datach, godzinach i tytułach emitowanych filmów, zamieszczane są również na stronach miast, w których się znajdują oraz w urzędach, by klienci niekorzystający z internetu, mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat oferty.

Kino plenerowe – gdzie go szukać?

W dużych miastach jest dużo więcej możliwości, ponieważ tego typu miejsca są organizowane przez właścicieli dużych lokali, by poprawić swoją popularność, podnosząc również obroty obiektu. Przykładem może być m.in. kino plenerowe w Browarze Perła w Lublinie, w Forum Przestrzenie w Krakowie lub w centrum handlowym Stary Browar w Poznaniu – wyborów jest mnóstwo, a im większe miasto, tym więcej ciekawych miejsc, w których można zorganizować seans. Każdy z nich posiada różne sceny, różną wielkość ekranu itp. ale łączy je wspaniała atmosfera!

Jeśli drogi czytelniku sam dysponujesz niewykorzystanym terenem w ciekawym miejscu, może warto zastanowić się nad inwestycją w takie wyposażenia, jak: rzutniki, widownie, zadaszenie sceniczne, nagłośnienie i ekrany. Większość sprzętu można nabyć w cenach hurtowych, sprzęty elektroniczne kupić w leasingu lub wypożyczyć.