Sadyba,_Otwarte_Ogrody_2012_02

Kino plenerowe – ciekawa rozrywka podczas sezonu letniego.

Okres letni to wyjątkowe chwile, które warto wykorzystać w sposób aktywny. Spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu gwarantuje wspaniałe wspomnienia i pozytywny wpływ na organizm – sprawdź więcej powodów dlaczego kino plenerowe to doskonały pomysł!

Czemu taka alternatywa dla klasycznych ofert kinowych jest lepsza? Ile kosztują bilety i na co nastawić się w takim miejscu? Zachęcamy do lektury, a później do osobistych odwiedzin pobliskiego kina plenerowego, by przekonać się na własnej skórze, co tego typu rozrywka może zaprezentować klientom.

Świeże powietrze, popcorn, schłodzone napoje i wygodna widownia

Kino nie musi oznaczać dusznej, klaustrofobicznej sali, niewygodnych foteli ułożonych perfekcyjnie w jednym rzędzie i doskonałym dźwiękiem, który często nazywany jest “bezdusznym w swojej perfekcji”. Kino plenerowe posiada dużo luźniejszy klimat, w którym niemal każdy będzie w stanie zrelaksować się podczas wieczornego seansu. Widownia ustawiona jest z wygodnych leżaków, które można ustawić w komfortowy sposób, by nie przeszkadzać sąsiadom.

Czy chłodny wieczór jest przeszkodą? Często kino plenerowe oferuje swoim klientom ciepłe koce, dzięki którym będą mogli oni poczuć się niemal jak na własnym tarasie – klimat takiego seansu jest ciężki do opisania, jeśli ktoś nigdy nie był w takim miejscu. Jedynym problemem mogą być opady atmosferyczne, jednak jeśli organizatorzy pomyślą o takich elementach jak parasole i zadaszenie sceniczne, większość widzów z pewnością nie odpuści filmu w połowie.

Warto wspomnieć o tym, że kina plenerowe zazwyczaj są darmowe dla wszystkich interesantów i pełnią rolę narzędzia marketingowego. Zarabiają na swoje utrzymanie za pomocą sprzedaży napojów i popcornu, a biorąc pod uwagę niskie koszty utrzymania, zazwyczaj zarabiają dla obiektu lub lokalu dodatkowe środki.

Kino plenerowe - oglądanie filmów na świeżym powietrzu.

Jakie filmy są najczęściej wyświetlane?

Po komercyjne i wysokobudżetowe produkcje można udać się do klasycznej sieciówki, nieposiadającej klimatu satysfakcjonującego dla prawdziwego kinomana. W kinach plenerowych oferowane jest często kino górnolotne i alternatywne. Produkcje nie zawsze charakteryzują się scenografią i efektami specjalnymi o wartości milionów dolarów, jednak posiadają coś, czego inni producenci mogą tylko zazdrościć – wartości artystycznej.

Zazwyczaj można zobaczyć wszystkie gatunki filmowe, od komedii, przez filmy dokumentalne, historyczne, romantyczne, po dramaty. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie, co umili wieczór spędzony w gronie przyjaciół. Większość kin plenerowych dysponuje swoimi stronami internetowymi i kontami reklamowymi w popularnych social mediach, więc znalezienie repertuaru nie powinno stanowić problemu. Informacje o datach, godzinach i tytułach emitowanych filmów, zamieszczane są również na stronach miast, w których się znajdują oraz w urzędach, by klienci niekorzystający z internetu, mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat oferty.

Kino plenerowe – gdzie go szukać?

W dużych miastach jest dużo więcej możliwości, ponieważ tego typu miejsca są organizowane przez właścicieli dużych lokali, by poprawić swoją popularność, podnosząc również obroty obiektu. Przykładem może być m.in. kino plenerowe w Browarze Perła w Lublinie, w Forum Przestrzenie w Krakowie lub w centrum handlowym Stary Browar w Poznaniu – wyborów jest mnóstwo, a im większe miasto, tym więcej ciekawych miejsc, w których można zorganizować seans. Każdy z nich posiada różne sceny, różną wielkość ekranu itp. ale łączy je wspaniała atmosfera!

Jeśli drogi czytelniku sam dysponujesz niewykorzystanym terenem w ciekawym miejscu, może warto zastanowić się nad inwestycją w takie wyposażenia, jak: rzutniki, widownie, zadaszenie sceniczne, nagłośnienie i ekrany. Większość sprzętu można nabyć w cenach hurtowych, sprzęty elektroniczne kupić w leasingu lub wypożyczyć.

Najbardziej znane stadiony świata zachwycają wielkością i zaawansowaniem technicznym - czy znasz je wszystkie?

Najbardziej znane stadiony świata

Stadion od zawsze był świetnym miejscem dla kibiców, niezależnie od czasów, w których przyszło nam żyć. Początkowo walki gladiatorów były czymś w formie dzisiejszego meczu piłki nożnej i chociaż były niezwykle brutalne, przyciągały rzeszę widzów. Dziś sport jest nieco bardziej humanitarny i bezpieczny dla samych zawodników, jednak w dalszym ciągu pozostał jeden ważny element – są nim kibice, którzy tłumnie przybywają na wydarzenia, w których biorą udział ich ulubione drużyny.

Chcemy dziś zaprezentować najpopularniejsze stadiony świata, które nie muszą należeć nawet do największych, by znaleźć się na tej liście. Takie obiekty wymagają już zaawansowanych rozwiązań i elementów poprawiających komfort, np. podjazdy dla niepełnosprawnych.

Największy, chociaż najmniej znany z listy

Jego trybuny stadionowe są w stanie pomieścić aż 105 tysięcy kibiców i uznawany jest za największy pod względem liczebności miejsc, więc nie mogło zabraknąć go w tym zestawieniu! Mowa oczywiście o Estadio Azteca, czyli stadionie piłkarskim Meksyku, który już dwukrotnie był areną dla finału mistrzostw świata.

Jego faktyczną pojemnością po przebudowie w roku 1990 i wprowadzeniu modernizacji oraz wymaganych zabezpieczeń (takich jak poręcz schodów), jest niecałe 115 tysięcy – przed przebudową liczba wynosiła 130 tysięcy kibiców.

Dla prawdziwych fanów Realu Madryt

Każdy prawdziwy fan Realu Madryt, będzie znał Santiago Bernabeu, który znajduje się nie gdzie indziej, jak w sercu wspaniałego i pięknego Madrytu. Jego pojemność wynosi lekko ponad 85 tysięcy miejsc, chociaż widownie pamiętają czasy (np. rok 1953), gdy pojawiało się w tym miejscu nawet 120 tysięcy osób! Nie miało to jednak wiele wspólnego z bezpieczeństwem, ponieważ przepełnione były nawet schody do trybun i jakikolwiek alarm, mógł zakończyć się tragedią.

Jednym z najbardziej znanych stadionów jest Santiago Bernabeu, który należy do Realu Madryt

Skoro mowa o alarmach, panice i konieczności ewakuacji kibiców, warto wspomnieć sytuację z meczu, który odbył się w roku 2004 (dokładniej 12 grudnia). Anonimowy donos, który został złożony przez człowieka powołującego się na ETA (separatystyczna organizacja terrorystyczna hiszpańskich Basków), polegał na informacji, że o 21:00 na stadionie wybuchnie bomba. Akcja została jednak tak sprawnie przeprowadzona, że w ciągu 10 minut, wszyscy obserwatorzy wydarzenia byli bezpieczni.

Największy stadion Europy

Jak moglibyśmy zapomnieć o takim gigancie jak Camp Nou, skoro jest to stadion, który znają nawet osoby niezwiązane zbyt blisko z piłką nożną. Jest to największy stadion znajdujący się w Europie, któremu zostało również przyznane 5 gwiazdek przez UEFA. Trybuny co prawda posiadają 99 786 miejsc, chociaż w 1986 roku odbyło się widowisko, na którym frekwencja wynosiła aż 120 tysięcy osób! Biorąc pod uwagę powtórkę rekordu ze stadionu Realu Madryt, gospodarz Camp Nou mogą czuć się zwycięzcami w tej rozgrywce – a jest nim nikt inny jak największy przeciwnik Realu Madryt, czyli FC Barcelona!

Camp Nou zespołu FC Barcelona to kolejny najbardziej znany stadion świata - jest największy w Europie

Wembley, czyli Anglia na pierwszym miejscu

Ciężko znaleźć w Europie lub na świecie fana sportu, który nie zna takiego stadionu jak Wembley. Jest on usytuowany w Anglii (dokładnie w Londynie), posiada pojemność w granicy 90 tysięcy miejsc i jestem jednym z najlepiej wyposażonych stadionów, ponieważ dysponuje m.in. takimi udogodnieniami jak:

 • 2618 toalet,
 • kilka sal konferencyjnych,
 • kilkanaście biur,
 • sala bankietowa (pojemność 1900 osób),
 • hotel (200 łóżek),
 • 4 restauracje,
 • 688 barów szybkiej obsługi,
 • kilkanaście sklepów z pamiątkami.

W kategorii największych obiektów sportowych znajduje się on na drugim miejscu (zaraz po Camp Nou).

Wembley to drugi co do wielkości w europie, najbardziej znany stadion świata

To oczywiście tylko niektóre przykłady najbardziej znanych stadionów świata. Macie może swoje ulubione miejsca tego typu? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

concert-601537_1920

Bezpieczeństwo na wydarzeniach plenerowych

Imprezy plenerowe uwielbia każdy. Świeże powietrze, atrakcje, napoje wyskokowe, jedzenie z grilla i wydarzenia, które mają na celu zabawiać gości, są świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu, niedzielnego popołudnia lub całego weekendu z bliskimi. Organizatorzy mają jednak niezwykle skomplikowane zadanie, ponieważ muszą stworzyć bezpieczne warunki dla wszystkich obecnych, biorąc pod uwagę osoby nieletnie, rodziny z dziećmi i gości pod wpływem środków odurzających – zagrożeni są również artyści, dla których przyszła większość fanów i nie zawsze mogą oni zachowywać się racjonalnie.

Czy bariery przy scenie wystarczą, by zatrzymać potencjalne zagrożenie dla osób znajdujących się na scenie? Nie wolno zapominać o najbardziej niebezpiecznych sytuacjach, do których należą m.in. pożar, zawalenie się budynku lub ataki terrorystyczne. O jakich elementach trzeba pamiętać i które z nich są koniecznością? Sprawdź jak zadbać o bezpieczeństwo na wydarzeniach plenerowych.

Bezpieczeństwo na wydarzeniach plenerowych – wskaż trasę i ewentualną możliwość ucieczki

Panika to ostatnia rzecz, której organizatorzy życzą sobie w czasie organizacji eventów plenerowych. Zapanowanie nad tłumem, który chce biegać i uciekać w popłochu, jest niebezpieczne nawet dla osób, które odpowiadają za utrzymanie porządku – chociaż w sytuacji naprawdę poważnego zagrożenia, ochroniarze sami szukają najszybszej drogi do wyjścia i nie można ich za to winić.

Barierki koncertowe są doskonałym rozwiązaniem zarówno w czasie imprez plenerowych, jak i podczas wydarzeń odbywających się na stadionach i w budynkach, ponieważ pozwalają na możliwość szybkiego reagowania w czasie zagrożenia, ewakuację osób znajdujących się na scenie oraz odgradzają bawiących się gości od ścian. Jeśli istnieje kilka wejść i wyjść z danego terenu, warto ustawić je w takich sposób, by sugerowały one możliwość bezpiecznego opuszczenia imprezy. Jeśli obiekt posiada m.in. takie elementy jak trybuny, koniecznością jest wyposażenie ich w poręcz schodów.

Bezpieczeństwo na wydarzeniach plenerowych - dobra zabawa bez zagrożenia.

Ochrona, czyli utrzymanie porządku z pomocą zasobów ludzkich

Same zabezpieczenia w formie barierek i poręczy, mogą szybko okazać się niewystarczające, ponieważ problemem mogą być m.in. złodzieje, osoby zaczepiające innych i agresorzy, którzy z różnych przyczyn szukają awantur i bójek. Zadaniem ochrony jest rozwiązywanie każdej sprawy, jeśli ktoś potrzebuje pomocy i czuje się zagrożony. Warto dobrać odpowiednią ekipę pracowników, która będzie w stanie poradzić sobie z zagrożeniem osób i mienia, zareagując w odpowiedni sposób na atak i w razie potrzeby uspokoi lub wskaże drogę wyjścia – jednak za umiejętności trzeba zapłacić więcej, niż minimalna stawka w branży. Na pewno zwiększy to bezpieczeństwo na wydarzeniach plenerowych.

Jako profesjonalnych ochroniarzy, często można wynająć specjalistyczne firmy zajmujące się zabezpieczaniem obiektów i imprez, posiadając wtedy pewność, że załoga będzie nie tylko przygotowana do działania, przeszkolona i kompetentna, ale również będzie ona wyposażona w niezbędny asortyment – przydatne mogą okazać się m.in. krótkofalówki, proste kajdanki plastikowe (coś na wzór dużych trytytek), a nawet paralizator. W innym wypadku organizator sam musi zadbać o asortyment i odzież roboczą dla pracowników. Jeśli jednak nie jest to pierwsza impreza organizowana przez daną osobę lub grupę i posiadają oni niezbędne akcesoria, pozwalające na komfortowe wykonywanie czynności zabezpieczających, warto szukać ochroniarzy wśród zawodowych bramkarzy, byłych lub obecnych policjantów, żołnierzy i wszystkich innych osób, które posiadają umiejętności obezwładnienia przeciwnika oraz podjęcia czynności pierwszej pomocy.

Resztę wyposażenia, które zapewni Wam bezpieczeństwo na wydarzeniach plenerowych znajdą Państwo w ofercie firmy Wamat!

Oświetlenie do sali kinowej - praktyczne porady

Oświetlenie do sali kinowej – jakie wybrać?

Przygotowanie sali kinowej to kosztowny i czasochłonny proces, który wymaga specjalistycznej wiedzy na temat oświetlenia i akustyki – bez tego nie da się osiągnąć satysfakcjonującego efektu, który wbije w fotel miłośników kina w czasie seansu najnowszych produkcji. Jak więc oświetlić salę, by nie przeszkadzała w odbiorze filmu, robiąc jednocześnie piorunujące wrażenie na gościach sali kinowej? Czy potrzebne są w ogóle lampy? Jakie produkty najlepiej wybrać? Dziś radzimy jakie oświetlenie do sali kinowej wybrać!

Oświetlenie do sali kinowej – krok po kroku

W czasie seansu

Większość osób stwierdzi, że sala kinowa musi być maksymalnie zaciemniona, a jedyne światło powinno padać z projektora na ekran. Są jednak rozwiązania, które sprawią, że oczekiwanie na film będzie o wiele przyjemniejsze – sufitowe oświetlenie w formie rozgwieżdżonego nieba, wywoła uśmiech na twarzy przy każdej wizycie, nawet jeśli są one częste! Jest to delikatne i przyjemne w odbiorze światło, lecz warto regulować je w czasie seansu, maksymalnie przyciemniając je po reklamach.

Nie należy zapominać o subtelnym podświetleniu podłogi i informacji o rzędach, by osoby korzystające z toalety w czasie trwania filmu, mogły bez problemu wrócić na swoje miejsce. Często oświetla się także podest przy ekranie. Najczęściej spotykanym kolorem w obydwu przypadkach jest niebieski, chociaż można również spotkać się z czerwonymi odcieniami, które są dla użytków czytelne i widoczne. Jak widać, są lampy w kinie, które mają sens!

oświetlenie do sali kinowej - schody

Przed i po filmie

Wyjście z sali kinowej jest niezwykle trudne, jeśli jednocześnie próbuje wydostać się z niej kilkadziesiąt lub ponad setka osób – co często ma miejsce, w przypadku publicznych instytucji i premier wyczekiwanych tytułów.

Przyciemniane lampy powinny znajdować się we wszystkich salach kinowych, teatralnych i konferencyjnych, jednak ich rozmieszczenie i montaż może być nie lada wyzwaniem. W przypadku rzadziej wykorzystywanych sal konferencyjnych, doskonałym wyborem są statywy oświetleniowe, które w razie braku dłuższego wykorzystania można po prostu przenieść do innego pomieszczenia.

Lampy przymocowane do ścian za pomocą uchwytu oświetleniowego, mogą stanowić większe wyzwanie – jednak dla komercyjnych sal kinowych, są dużo lepszym rozwiązaniem, ponieważ nie ma możliwości przewrócenia ich i zniszczenia. Jeśli na seans przychodzi nawet 80 klientów (jak to ma miejsce w przypadku niewielkich obiektów), szansa na przewrócenie statywu jest nieduża – jeśli odbywa się w ciągu dnia 5 takich seansów, ryzyko rośnie 5-krotnie. Pomyśl o tym, gdy wybierasz oświetlenie do sali kinowej.

Zarówno statywy, jak i uchwyty oświetleniowe, posiadają obciążenie maksymalne, na które należy zwrócić uwagę – wartość przedstawiona przez producenta powinna być większa, niż finalnie wynosi rzeczywista waga lampy. Minimalizowanie kosztów może skończyć się uszkodzeniem lub zerwaniem się uchwytu po krótkim czasie, tworząc tym samym zagrożenie dla gości sali kinowej, jeśli wydarzy się to w czasie trwania filmu.

Lampy w kinie to jedno – a jaka widownia?

Wygodne fotele, krzesła, a może coraz bardziej popularne kanapy? Jakie widownie będą najlepszym wyborem?

Oczywiście duże komercyjne placówki, wybiorą najwygodniejsze w sprzątaniu i najbardziej popularne fotele, natomiast kanapy są częściej praktykowaną możliwością w czasie posiadania prywatnej sali kinowej – krzesła oczywiście wykorzystywane są w przypadku sal konferencyjnych, gdzie o wiele rzadziej odbywają się spotkania biznesowe i seminaria.

Coraz częściej w kinach organizowane są różnego rodzaju eventy w stylu “Noc Horrorów”, „Noc z Władcą Pierścieni” itp. Duże i popularne placówki, powinny wyposażyć jedną salę w kanapy i zaoferować swoim klientom w pewien sposób propozycję premium na seanse oraz na okres wielogodzinnych wydarzeń – uatrakcyjniając tym samym swoją ofertę.

oświetlenie do sali kinowej to nie wszystko - zadbaj też o widownie

budowa sceny na festiwal muzyczny - praktyczne porady

Budowa sceny na festiwal muzyczny – praktyczne porady

Lato trwa w najlepsze, czas różnych koncertów i wydarzeń plenerowych. Dlatego dziś na wokandzie temat: budowa sceny na festiwal muzyczny. Organizacja imprez masowych jest naprawdę skomplikowanym procesem – nie wystarczy zaproszenie wokalistów, zaplanowanie show i rozwieszenie plakatów, które będą informować potencjalnych gości o wydarzeniu. Zatrudniając nawet specjalistyczne firmy pomocnicze, warto posiadać plan budowy, ustawienia, wielkości i aranżacji, by wszystkie informacje przekazać wykonawcom.

Sceny to nie tylko podest, więc warto wziąć pod uwagę również oświetlenie, dźwięk, rozstaw poszczególnych elementów tworzących widowisko, a nawet ilość osób, które będą się na niej znajdować – w końcu konstrukcja musi być stabilna i wytrzymała, by zagwarantować bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom imprezy!

Budowa sceny na festiwal muzyczny, krok pierwszy: podest!

Artyści i grupy rozrywkowe powinny stać powyżej publiki, by oddalone rzędy od podestu, bez problemu widziały cały show – często ocenia się widowisko po wysokości sceny, ponieważ im planowana jest większa impreza, tym stosuje się wyższe rozwiązania. Czym kierować się w czasie wyboru odpowiednich produktów i na co zwrócić uwagę w czasie zakupu?

Najważniejszymi parametrami technicznymi, są m.in.:

 • rozmiar blatu,
 • wysokość minimalna i maksymalna,
 • udźwig maksymalny,
 • ciężar własny.

Oczywiście podesty sceniczne wyprodukowane przez tego samego producenta, można w większości modeli ze sobą łączyć, więc nie zawsze warto wybierać największy model z oferty, posiadający najwyższy udźwig maksymalny – jest to po prostu nieekonomiczne.

budowa sceny na festiwal muzyczny - krok po kroku

 

Kratownice – oświetlenie, dźwięk, zadaszenie i nie tylko

Organizując zarówno imprezy plenerowe, jak i te odbywające się w budynku, zawsze należy brać pod uwagę zaawansowanie całego show – w skład którego będą wchodzić m.in.:

 • oprawa dźwiękowa (kolumny i głośniki),
 • kamery,
 • światło (kolorowe lampy, lasery, stroboskopy itp.),
 • aranżacje sceny (telewizory, banery, kurtyna itp.),
 • niespodzianki (zimne ognie, wytwornice dymu itp.).

Gdzieś te wszystkie elementy trzeba zamontować, prawda? Kratownice są elementem konstrukcyjnym, który doskonale się do tego nadaje! Świetnie sprawdzi się również jako stelaż do zadaszenia, które w przypadku imprez plenerowych stanowi niezwykle istotny element sceny.

Kratownice sceniczne dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu można stworzyć z nich naprawdę zaawansowane i funkcjonalne konstrukcje. Powinny być również wykonane z materiału odpornego na korozję, gdyż deszcz nie powinien stanowić dla nich problemu – to w końcu z ich pomocą, sprzęt powinien być przed nim chroniony.

Zadaszenie – na każdej imprezie plenerowej

Im większa jest impreza, tym zadaszenie sceny jest bardziej istotne. Jeśli chodzi o mniejsze wydarzenia, to stanowi ono podstawę ochrony przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, natomiast przy większych show są podstawowym elementem akustycznym, mającym ogromny wpływ na jakość dźwięku.

Zadaszenia w czasie deszczu chronią sprzęt elektroniczny i artystów przed opadem atmosferycznym, natomiast podczas słonecznych dni, stanowią doskonałą barierę przed promieniami słonecznymi. Każdy wykonawca sceniczny powie, że nie da się występować i rozgrzewać publiki, gdy po prostu jej nie widać przez oślepiające słońce.

Gdy impreza jest naprawdę duża, należy zaplanować rozstaw głośników i kolumn w taki sposób, by dźwięk nie był ogłuszający dla artysty, natomiast powinien być doskonale rozumiany i słyszalny w oddalonych rzędach – nie jest to proste zadanie i należy wykorzystać zaawansowane kratownice, więc podołają temu jedynie profesjonalni akustycy.

Jak widać, budowa sceny na festiwal muzyczny  to niezwykle skomplikowane zadanie i jedna osoba nie poradzi sobie raczej z organizacją i nadzorem wszystkich prac – często jest to problematyczne, nawet dla kilkuosobowych zespołów. Warto oddać się w ręce prawdziwych specjalistów, aby zapewnić bezpieczeństwo muzykom oraz uczestnikom festiwalu.

budowa sceny na festiwal muzyczny - porady fachowców

podesty-sceniczne-2

Zastosowanie podestów scenicznych

Podesty sceniczne są niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem konstrukcyjnym, który można wykorzystać wszędzie, gdzie wymagane jest stworzenie stabilnego podwyższenia. Znalazły swoje zastosowanie w plenerowych imprezach, podczas występów artystycznych, w teatrze i operze, ale też podczas pokazów mody czy również przy amatorskich prezentacjach. Najwięcej możliwości budowania dowolnych konstrukcji scenicznych dają podesty modułowe. Pozwalają na dopasowanie wysokości oraz szerokości podwyższenia do możliwości i potrzeb związanych z konkretnym wydarzeniem.

Scena w budynku i na świeżym powietrzu

Organizacja imprez – koncertów i występów artystycznych – wymaga zaplanowania nie tylko strategii promocyjnej, ale również infrastruktury. Konieczne jest stworzenie podwyższenia dla artystów, które pozwoli uczestnikom imprezy obserwować, co się dzieje na scenie, niezależnie od tego, w którym miejscu stoją lub siedzą. Podesty sceniczne umożliwiają szybką budowę podwyższeń o dowolnej formie. Zawdzięczamy to teleskopowym nogom z regulacją wysokości. Doskonale sprawdzą się zarówno na świeżym powietrzu, jak też w budynku – na hali sportowej, w salach kongresowych i teatrach.

Podesty dla orkiestry i chóru

podesty sceniczne dla chóru
Podesty sceniczne
doskonale sprawdzają się również przy okazji wystąpień orkiestry i chóru. Przeznaczone są do tego specjalne 3-poziomowe konstrukcje, które składają się z kilku bardzo wytrzymałych elementów. W skład konstrukcji wchodzą m.in. nogi, blaty, barierki i uchwyty montażowe. W ich produkcji wykorzystano aluminium, które jest materiałem lekkim, ale niezwykle trwałym oraz wytrzymującym duże obciążenie.

Widownia w teatrze

Z podestów scenicznych można wykonać bardzo solidną konstrukcję, która będzie służyła jako widownia np. w teatrze. W tym przypadku również, podobnie jak przy podestach dla chóru, stosuje się konstrukcje kilkupoziomowe, aby zapewnić widzom zasiadającym we wszystkich rzędach odpowiednią widoczność. Znalazły one zastosowanie ponadto przy okazji różnego rodzaju wydarzeń kulturowych i występów odbywających się np. w Domach Kultury i szkołach.

Wybieg na pokazy mody

Każdy pokaz mody, oprócz dobrej oprawy scenicznej, musi spełniać rygorystyczne wymogi techniczne. Niezbędne do ich organizacji jest obecność wybiegu, do stworzenia którego wykorzystuje się podesty sceniczne wykonane z aluminiowej konstrukcji. Składa się z pojedynczych modułów, które są ze sobą łączone, tworząc jedną stabilną i wytrzymującą duże obciążenia całość. Teleskopowe nogi umożliwiają regulację ich wysokości, co sprawia, iż wybieg może mieć praktycznie dowolną wysokość.

Estetyczny wygląd podestów scenicznych

Mają one zastosowanie przy wydarzeniach kulturowych, a więc oprócz funkcji praktycznych, pełnią też reprezentacyjną. Scena, podwyższenie dla chóru czy też wybieg na pokaz mody musi pasować do aranżacji otoczenia lub wnętrza budynku, nie może być więc tylko stalową konstrukcją.

Podesty mogą być wykończone różnymi materiałami. Wierzchnia ich część dopasowywana jest do funkcji, jaką będą one finalnie spełniać. Istnieje możliwość wyboru dowolnego koloru wykończenia, zarówno spośród tych klasycznych i najbardziej popularnych, jak również znacznie bardziej oryginalnych i rzadziej spotykanych. Warto jest wybrać podesty z antypoślizgową powłoką, szczególnie kiedy mają one pełnić funkcję wybiegu lub sceny.

Podesty sceniczne mogą być ponadto wykończone efektownym drewnem lub wykładziną PCV. To propozycja dla szczególnie wymagających organizatorów i inwestorów, jak też przeznaczona na specjalne okazje.

trybuny sportowe

Najpopularniejsze stadiony w Polsce i…ich trybuny

Inwestorzy i firmy budowlane przy projektowaniu i budowaniu obiektów sportowych muszą mieć świadomość, że nie powstają one tylko dla zawodników, ale również, a może przede wszystkim, dla kibiców. Przełomowym momentem dla polskiej piłki nożnej był rok 2012, kiedy to w naszym kraju odbywały się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Przygotowania do tego wydarzenia trwały długie lata, modernizowano istniejące już stadiony, jak również budowano nowe… dla zawodników z całej Europy i kibiców.

Zmiany na lepsze

Polacy doczekali się większych obiektów sportowych, jak również mogą dzisiaj liczyć na znacznie lepszy komfort podczas uczestnictwa w meczach, szczególnie piłki nożnej. W miejscach niewygodnych ławek dla kibiców stanęły krzesła, trybuny są wyższe, natomiast ich odpowiedni kąt gwarantuje lepszą widoczność. Dla kibiców trybuny sportowe odgrywają szczególną rolę. Spędzą na niej 2 godziny, niekiedy w słońcu, innym razem w deszczu i przy niskiej temperaturze.

trybuny sportoweWspółczesne projekty trybun różnią się od tych, które realizowano kilkanaście i kilkadziesiąt lat temu. Dzisiaj wyróżniamy trybuny teleskopowe i stałe. Pierwszy rodzaj trybun charakteryzuje się składanymi krzesełkami i jest najczęściej stosowany na dużych stadionach piłkarskich. Stałe znalazły swoje zastosowanie w obiektach krytych, na halach sportowych.

Nowoczesne stadiony w Polsce, z których większość została zmodernizowana przed 2012 rokiem, posiadają trybuny, które zapewniają komfort kibicom, składają się z solidnej konstrukcji i zostały odpowiednio zaplanowane, aby pomieścić większą ilość osób. Jak zatem wygląda polska rzeczywistość trybun sportowych na najpopularniejszych stadionach w naszym kraju?

PGE Narodowy

Na trybunach warszawskiego stadionu może zasiąść 57 915 kibiców. Jego modernizacja rozpoczęła się w 2008 roku, jednak właściwa budowa ruszyła rok później. Stadion swoim wyglądem przypomina biało-czerwony pleciony kosz, za którym znajdują się dwupoziomowe trybuny. Nowością w polskiej infrastrukturze rekreacyjno-sportowej był rozsuwany dach zawieszony na linach. Trybuny sportowe zostały otoczone rozbudowaną infrastrukturą komercyjną, w związku z czym możliwe jest wykorzystanie stadionu również na co dzień i przy okazji innych imprez.

Stadion Śląsk Wrocław

Kiedy wszystkie miejsca na trybunach stadionu są zajęte, to swoim drużynom kibicuje 42 771 osób. Była to bardzo kosztowna inwestycja, która jednak się opłaciła, ponieważ stolica Dolnego Śląska otrzymała największy nowoczesny stadion w Europie posiadający jednopoziomowe trybuny. Na fasadzie z włókna szklanego emitowane są ruchome i statyczne obrazy, które pozwalają dostrzec stadion z odległych miejsc we Wrocławiu.

Stadion Miejski w Krakowie

Stadion przeznaczony jest dla 33 130 kibiców.  Budowano go etapami, rozpoczynając od trybuny południowej, następnie powstała trybuna północna, a budowę dwóch pozostałych zwieńczono w 2011 roku. W związku z Euro 2012 zwiększono pojemność początkowo wybudowanego stadionu. Nad bramkami znalazły się jednopoziomowe trybuny, a wzdłuż boiska obecne są trybuny dwupoziomowe.

Stadion Energa Gdańsk

Podczas rozgrywek piłkarskich maksymalnie może rozbrzmiewać głos 41 620 kibiców. Został uznany za jeden z najbardziej efektownych stadionów w Europie. Za złotą fasadą skrywają się dwupoziomowe trybuny z krzesełkami w kolorze zielonym, czyli w barwach klubu Lechia Gdańsk. Fasady zostały połączone z zadaszeniem, a obiekt pokryto płytami wykonanymi z poliwęglanu.

INEA Stadion Poznań

Poznański stadion może pomieścić 42 837 kibiców. Jego modernizacja miała swój początek w 2004 roku, kiedy to rozpoczęto budowę nowej czwartej trybuny. Ostatecznie powstały cztery trybuny z zadaszeniem. Północna ma dwa poziomy, południowa trzy, a dwie pozostałe dwie, ale wyższe niż trzypoziomowa trybuna.

Trybuny sportowe stanowią jeden z ważniejszych elementów stadionów, muszą być odpowiednio zaplanowane, a ich konstrukcja powinna być na tyle stabilne i wytrzymała, aby zapewnić bezpieczeństwo ponad 40 tys. kibicom.

wozek-inwalidzki (2)

Dostosowanie obiektów użyteczności publicznej dla osób niepełnosprawnych

Niepełnosprawność oznacza stan długotrwałego występowania ograniczeń ruchowych, psychicznych lub sensorycznych, który uniemożliwia człowiekowi prawidłowe funkcjonowanie. Według statystyk aktualnie na świecie aż 15% populacji to osoby niepełnosprawne. Dane dotyczące Polaków są niejednoznaczne, w zależności od źródła niepełnosprawność dotyczy od 5 do 8 milionów naszych rodaków.

Każde ograniczenie jest pozbawienie człowieka zdolności do wykonywania pewnych czynności. Przy niepełnosprawności ruchowej człowiek może otrzymać pomoc nie tylko od specjalistów i rodziny, ale też od obcych mu ludzi, którzy przy niewielkim wysiłku sprawią, że stanie się bardziej samodzielny. Kluczową rolę w tym zakresie odgrywa dostosowanie obiektów publicznych dla osób niepełnosprawnych. Dzięki odpowiedniej infrastrukturze człowiek poruszający się na wózku inwalidzkim bez problemu pokona różnicę wysokości, aby dostać się do Urzędu Miasta, banku czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto o zmianach w kierunku stworzenia środowiska przyjaznego osobom niepełnosprawnym powinny zadbać szkoły, uniwersytety, centra handlowe i supermarkety.

Mount Everest dla niepełnosprawnych

Budynek użyteczności publicznej dostosowany do niepełnosprawnychDla osób poruszających się na wózku największym ograniczeniem jest brak samodzielności, na który składa się wiele czynników. Wyobraź sobie sytuację, kiedy idąc do urzędu, stajesz przed schodami prowadzącymi do środka i nie jesteś w stanie pokonać nawet jednego stopnia. Widzisz, jak inni bez problemu wchodzą i schodzą po schodach. Takich ludzi nierzadko ogarnia wstyd i zakłopotanie, nie proszą o pomoc, ponieważ mają świadomość, że trudno jest im pomóc, kiedy budynek nie jest przystosowany dla osób z ograniczeniem ruchowym.

Schody to droga prowadząca alpinistów na Mount Everest, a osoby niepełnosprawne do wnętrza budynku. Instytucje publiczne powinny poczuć się zobowiązane do zapewnienia dostępu do siebie wszystkim, niezależnie od tego, w jaki sposób poruszają się na co dzień. Dostosowanie obiektów publicznych dla osób niepełnosprawnych nie musi wiązać się z całkowitą likwidacją schodów. Istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym ludzie poruszający się na wózku będą mogli samodzielnie dostać się do środka, jak też przemieszczać się wewnątrz pomiędzy poszczególnymi piętrami.

Najprostszym rozwiązaniem przy schodach przed budynkiem są podjazdy dla niepełnosprawnych, które spotkać można najczęściej przy budynkach użyteczności publicznej, jednak wciąż nie są one standardem. Alternatywą, oczywiście wygodniejszą dla niepełnosprawnych, są platformy transportujące wózek inwalidzki w pionie. Jeżeli różnica poziomów jest niewielka, można zastosować aluminiowe rampy odporne na obciążenia, a przy tym lekkie i łatwe w użytkowaniu.

Dostosowanie obiektów publicznych dla osób niepełnosprawnych nie jest wymagającą i kosztowną zmianą. Warto jednak pomyśleć o właściwych elementach infrastruktury już na etapie projektu budynku.

Budynek użyteczności publicznej i jego przeznaczenie

Już sama nazwa wskazuje, że jest to budynek/obiekt, który powinien być dostępny dla każdego. Z usług, które są w nim świadczone muszą mieć możliwość skorzystania nawet osoby niepełnosprawne. Do budynków użyteczności publicznej zaliczamy m.in. administrację państwową, wymiar sprawiedliwości, czyli sądy, obsługę bankową i handel, poczty, służbę zdrowia, opiekę społeczną i socjalną, turystykę, gastronomię i usługi, a także obsługę pasażerów w transporcie drogowym, kolejowym i lotniczym.

Dostosowanie obiektów publicznych dla osób niepełnosprawnych to obowiązek, który dotyczy szerokie grono instytucji, praktycznie każdy budynek w przestrzeni miejskiej powinien być wyposażony w podesty, rampy i/lub platformy ułatwiające osobom z ograniczeniem ruchowym korzystanie z obiektu. W ten sposób z łatwością można zmienić u nich negatywną wciąż opinię o instytucjach publicznych, które zamykają się na nich, potęgując poczucie braku samodzielności i przypominając im w sposób zupełnie nieświadomy o ich niepełnosprawności

zdjęcie z koncertu

Jak przygotować koncert?

Są organizowane w każdy weekend, a nawet w tygodniu, w dużych miastach są jedną z większych atrakcji i gratką dla muzycznych entuzjastów. Koncerty obecnie zajmują niezwykle wysokie miejsce na listach wydarzeń kulturowych. Widzimy reklamę, kupujemy bilet, idziemy na koncert, dobrze się bawimy, wracamy zachwyceni zarówno artystami, jak też przygotowaniem wydarzenia. Niewiele osób zastanawia się jednak, jak przygotować koncert, jak dużo wysiłku i pracy kosztuje to organizatorów.

Do organizacji koncertu trzeba mieć budżet albo… sponsorów

Jak przygotować koncert?W odpowiedzi na pytanie, jak przygotować koncert, nie może zabraknąć ważnej kwestii – finansowej. Bez odpowiedniego budżetu niemożliwe jest zorganizowanie aż tak dużego wydarzenia. Poza tym niemożliwe jest, bez pomocy innych osób, zająć się wszystkimi obowiązkami związanymi najpierw z przygotowaniem, a następnie obsługą koncertu.

Koncert to biznes, a zatem układy pomiędzy jednostkami, firmami i wpływowymi ludźmi to codzienność. Trzeba znaleźć…sponsorów. Organizator otrzymuje pomoc materialną, a sponsor ma możliwość zareklamowania się przed szerszą publicznością i dotrzeć do większej ilości klientów. Układ korzystny dla obu stron, prawda?

Reklama dźwignią nie tylko handlu

Nie tylko, ponieważ równie ważną rolę odgrywa przy organizacji wydarzeń kulturowych. Bez reklamy nikt nie dowie się o organizowanym przez nas koncercie, nie możemy więc liczyć na szerokie grono publiczności i tym samym na zyski, a nawet istnieje ryzyko dużych strat.

Jak przygotować koncert? Musisz mieć pomysł na reklamę. We współczesnym świecie kluczową rolę w promocji i reklamie odgrywa Internet. Nagłośnij swoje wydarzenie w mediach społecznościowych, na stronach związanych z wydarzeniami kulturowymi i muzyką, ale też przygotuj plakaty i ulotki. Im więcej Cię będzie w mieście i sieci, tym większa szansa na zajęte wszystkie miejsca pod sceną.

Scena mobilna – Twoje słowo kluczowe

Koncert gitarowy, scenicznyCzy wiesz już, gdzie odbędzie się koncert? Czy będzie to plener czy może budynek, w którym odbywają się podobne wydarzenia? Wiesz już, jak będzie wyglądała scena, jakie będzie oświetlenie sceniczne i nagłośnienie, jakie efekty specjalne uatrakcyjnią występy? Czy masz już koncepcje miejsca dla fanów? Będą tylko miejsca stojące czy może planujesz zapewnić gościom większą wygodę i również miejsca siedzące? Jeżeli nie, to przed Tobą jeszcze dużo pracy.

Scena stanowi centralne miejsce podczas koncertu, to na niej odbywa się to, co chcą zobaczyć wszyscy goście i fani. Musi być zatem odpowiednio przygotowana, wzrok wszystkich ludzi przez cały czas skierowany będzie na nią.

Jeżeli koncert organizujesz na świeżym powietrzu, oprócz sceny i podestów obowiązkowym elementem jest zadaszenie. Pogoda lubi zaskakiwać, a więc musisz być przygotowany na każde warunki. Zadaszenie to też komfort dla artystów, zapewnia cień podczas upalnych dni. Musisz ponadto zadbać o oświetlenie – projektory, naświetlacze, reflektory, a także automatyczne oprawy oświetleniowe. Powinieneś wiedzieć, w jaki sposób rozmieścić je na scenie, aby spełniały swoją funkcję. W przypadku, kiedy planujesz miejsca siedzące dla gości, koniecznie pomyśl o trybunach lub widowni.

Ci, którzy zastanawiali się, jak przygotować koncert, teraz mają już świadomość, że jest to związane z wieloma obowiązkami, a pracę nad organizacją trzeba zacząć odpowiednio wcześnie. Istotną rolę odgrywa plan, który stworzymy w początkowym etapie organizacji.

Oświetlenie sceniczne na koncercie

Oświetlenie sceniczne – jak wybrać?

W przypadku oświetlenia scenicznego niezwykle ważna jest wiedza na temat źródeł światła, a także ich rozmieszczenia. To ona umożliwia budowanie efektownych scenografii. Światło wykorzystywane jest w kinie, teatrze, podczas koncertów i wystąpień publicznych nie tylko w celu odpowiedniego oświetlenia przedmiotów, ludzi i stref na scenie, lecz także do tworzenia stosownej atmosfery. Światło już od wieków jest jednym z „projektantów klimatu”, którego nie powinno się lekceważyć.

Fundamentalna zasada oświetlenia scenicznego

Oświetlenie sceniczne podczas koncertuOświetlenie trójpunktowe, czyli zasada, która stosowana jest nie tylko w oświetleniu scenicznym, lecz także filmowym i telewizyjnym. Aby oświetlić konkretny przedmiot, należy wykorzystać trzy typy światła, do których należy światło główne, światło kontra i światło wypełniające.

Światło główne jest tym wiodącym – tłem dla pozostałych źródeł światła. Daje wrażenie płaskości i nierzadko rzuca cienie. Jest najsilniejsze spośród wszystkich i powinno zostać usytuowane pod kątem 30 stopni w pionie. Oświetlenie sceniczne jako światło główne najczęściej wykorzystuje reflektory i profile, które wywołują efekt wyraźnie zarysowanych krawędzi.

Światło tylne przeznaczone jest do optycznego odseparowania konkretnego obiektu od tła. W ten sposób uzyskujemy efekt trójwymiarowości. Nie należy jednak umieszczać go pod kątem większym niż 45 stopni. A jaka powinna być ilość światła tylnego? Przyjęło się, że jedno przypada na jedno światło główne. W tym przypadku także wykorzystujemy reflektory, jednak ich moc jest nieco mniejsza.

Trzecim typem światła jest światło wypełniające. Rozświetla tło i rozmywa ostre cienie. Dzięki niemu możliwe jest skuteczne zlikwidowanie światłocienia. Efektem jest zbalansowany obraz, tak ważny w studiach telewizyjnych. Światło wypełniające umieszczane jest po przeciwnej stronie światła głównego i cechuje się mniejszą intensywnością.

Oświetlenie sceniczne ciepłe i zimne

Oświetlenie sceniczne w teatrzeŚwiatło jest jednym z artystów na scenie teatralnej, baletowej, operowej i koncertowej. Umożliwia kształtowanie przestrzeni, uwydatnia emocje i tworzy nastrój odpowiedni dla charakteru występu. Oświetlenie sceniczne pozwala widzowi nie tylko oglądać występ, lecz także przenieść się do fikcyjnego świata, stać się częścią występu.

Aby ocieplić klimat, należy wybrać ciepłe oświetlenie sceniczne. W tym celu stosuje się żarówki w kolorze whisky czy też dekoracyjne żarówki podkreślające nieco nostalgiczną atmosferę w szkockim barze. Dzięki ciepłemu światłu możemy podkreślić intensywność takich kolorów, jak czerwień czy pomarańcz. Jeżeli chodzi o zimne oświetlenie sceniczne,to jest niezastąpione przy budowaniu mrocznego klimatu. Bardzo ciekawy efekt osiągniemy, jeśli zaplanujemy występ teatralny w stylu niemego filmu. Zimne światło umożliwia tworzenie czarno-białej scenografii.

Rodzaje oświetlenia scenicznego

Aby stworzyć właściwe dla charakteru imprezy czy klimatu występu oświetlenie sceniczne, należy nie tylko odpowiednio ustawić źródła światła, lecz także wykorzystać właściwy sprzęt, np. statywy oświetleniowe. Obecnie najczęściej używane są projektory jednosoczewkowe, które wytwarzają świetlną plamę o dużej równomierności. Często korzysta się także z projektorów profilowych, pozwalających na uzyskanie plany świetlnej o ostrych krawędziach.

W celu uzyskania miękkiego oświetlenia scenicznego stosuje się naświetlacze. Doskonale podświetlają duże płaszczyzny, zapewniając przy tym równomierne natężenie oświetlenia. Najstarszym rodzajem oświetlenia scenicznego są rampy, które spotkać można w teatrach, na scenach muzycznych i operach do dnia dzisiejszego. Służą do uzyskania oświetlenia miękkiego. Rampa wyposażona jest w odbłyśniki rozpraszające i ma budowę wielokomorową.

Najnowocześniejszymi rodzajami oświetlenia wykorzystywanego na scenie są automatyczne oprawy oświetleniowe, skanery służące do ruchomych projekcji obrazów, a także oprawy z diodami elektroluminescencyjnymi.

Oświetlenie sceniczne decyduje o atmosferze, ale też podkreśla kluczowe obiekty na scenie. Dobrze dobrane i rozmieszczone jest gwarancją udanej scenografii nawet przy niewielkiej liczbie elementów dekoracyjnych.