Oświetlenie sceniczne na koncercie

Oświetlenie sceniczne – jak wybrać?

W przypadku oświetlenia scenicznego niezwykle ważna jest wiedza na temat źródeł światła, a także ich rozmieszczenia. To ona umożliwia budowanie efektownych scenografii. Światło wykorzystywane jest w kinie, teatrze, podczas koncertów i wystąpień publicznych nie tylko w celu odpowiedniego oświetlenia przedmiotów, ludzi i stref na scenie, lecz także do tworzenia stosownej atmosfery. Światło już od wieków jest jednym z „projektantów klimatu”, którego nie powinno się lekceważyć.

Fundamentalna zasada oświetlenia scenicznego

Oświetlenie sceniczne podczas koncertuOświetlenie trójpunktowe, czyli zasada, która stosowana jest nie tylko w oświetleniu scenicznym, lecz także filmowym i telewizyjnym. Aby oświetlić konkretny przedmiot, należy wykorzystać trzy typy światła, do których należy światło główne, światło kontra i światło wypełniające.

Światło główne jest tym wiodącym – tłem dla pozostałych źródeł światła. Daje wrażenie płaskości i nierzadko rzuca cienie. Jest najsilniejsze spośród wszystkich i powinno zostać usytuowane pod kątem 30 stopni w pionie. Oświetlenie sceniczne jako światło główne najczęściej wykorzystuje reflektory i profile, które wywołują efekt wyraźnie zarysowanych krawędzi.

Światło tylne przeznaczone jest do optycznego odseparowania konkretnego obiektu od tła. W ten sposób uzyskujemy efekt trójwymiarowości. Nie należy jednak umieszczać go pod kątem większym niż 45 stopni. A jaka powinna być ilość światła tylnego? Przyjęło się, że jedno przypada na jedno światło główne. W tym przypadku także wykorzystujemy reflektory, jednak ich moc jest nieco mniejsza.

Trzecim typem światła jest światło wypełniające. Rozświetla tło i rozmywa ostre cienie. Dzięki niemu możliwe jest skuteczne zlikwidowanie światłocienia. Efektem jest zbalansowany obraz, tak ważny w studiach telewizyjnych. Światło wypełniające umieszczane jest po przeciwnej stronie światła głównego i cechuje się mniejszą intensywnością.

Oświetlenie sceniczne ciepłe i zimne

Oświetlenie sceniczne w teatrzeŚwiatło jest jednym z artystów na scenie teatralnej, baletowej, operowej i koncertowej. Umożliwia kształtowanie przestrzeni, uwydatnia emocje i tworzy nastrój odpowiedni dla charakteru występu. Oświetlenie sceniczne pozwala widzowi nie tylko oglądać występ, lecz także przenieść się do fikcyjnego świata, stać się częścią występu.

Aby ocieplić klimat, należy wybrać ciepłe oświetlenie sceniczne. W tym celu stosuje się żarówki w kolorze whisky czy też dekoracyjne żarówki podkreślające nieco nostalgiczną atmosferę w szkockim barze. Dzięki ciepłemu światłu możemy podkreślić intensywność takich kolorów, jak czerwień czy pomarańcz. Jeżeli chodzi o zimne oświetlenie sceniczne,to jest niezastąpione przy budowaniu mrocznego klimatu. Bardzo ciekawy efekt osiągniemy, jeśli zaplanujemy występ teatralny w stylu niemego filmu. Zimne światło umożliwia tworzenie czarno-białej scenografii.

Rodzaje oświetlenia scenicznego

Aby stworzyć właściwe dla charakteru imprezy czy klimatu występu oświetlenie sceniczne, należy nie tylko odpowiednio ustawić źródła światła, lecz także wykorzystać właściwy sprzęt, np. statywy oświetleniowe. Obecnie najczęściej używane są projektory jednosoczewkowe, które wytwarzają świetlną plamę o dużej równomierności. Często korzysta się także z projektorów profilowych, pozwalających na uzyskanie plany świetlnej o ostrych krawędziach.

W celu uzyskania miękkiego oświetlenia scenicznego stosuje się naświetlacze. Doskonale podświetlają duże płaszczyzny, zapewniając przy tym równomierne natężenie oświetlenia. Najstarszym rodzajem oświetlenia scenicznego są rampy, które spotkać można w teatrach, na scenach muzycznych i operach do dnia dzisiejszego. Służą do uzyskania oświetlenia miękkiego. Rampa wyposażona jest w odbłyśniki rozpraszające i ma budowę wielokomorową.

Najnowocześniejszymi rodzajami oświetlenia wykorzystywanego na scenie są automatyczne oprawy oświetleniowe, skanery służące do ruchomych projekcji obrazów, a także oprawy z diodami elektroluminescencyjnymi.

Oświetlenie sceniczne decyduje o atmosferze, ale też podkreśla kluczowe obiekty na scenie. Dobrze dobrane i rozmieszczone jest gwarancją udanej scenografii nawet przy niewielkiej liczbie elementów dekoracyjnych.

Udogodnienia dla niepełnosprawnych, jeżdżących na wózku

Udogodnienia dla niepełnosprawnych – jak przystosować budynek do potrzeb osób poruszających się na wózku

Instytucje publiczne, jak sama nazwa wskazuje, z założenia powinny być dostępne dla każdego. Przeszkodą w korzystaniu z nich nie mogą być ograniczenia ruchowe klientów, którzy planują wizytę w urzędzie, sklepie czy galerii. Z tego powodu coraz większe znaczenie w projektach budowlanych mają udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. To dla nich wykorzystywane są dodatkowe elementy pozwalające pokonać wysokie schody czy też przemieszczać się wzdłuż korytarzy.

Ważne nie tylko dla osób niepełnosprawnych

O tym, czy budynek jest bezpieczny dla osób z niego korzystających, decyduje w znaczącym stopniu podłoże – nie może ono być śliskie. W tym celu stosuje się różnego rodzaju wykładziny podłogowe montowane na stałe do podłoża. Ponadto coraz większą popularnością cieszy się drewno jako materiał wykorzystywany do wykonania powierzchni podłogowej. Należy wybrać ten rodzaj drewna, który cechuje się największą odpornością na ścieralność – czyli jesion, buk i dąb – dlatego że zarówno wózki inwalidzkie, jak i balkoniki mogą niszczyć inne podłoże.

Jako udogodnienie dla niepełnosprawnych (ale nie tylko) należy uznać brak progów. To podstawa przy projektowaniu budynku, który ma sprzyjać również osobom o ograniczonych zdolnościach ruchowych. Nie bez znaczenia jest ponadto szerokość korytarzy. Pomieszczenia muszą być przestronne, aby z łatwością można było manewrować wózkiem inwalidzkim.

Pokonać schody

Udogodnienia dla osób na wózkuNiepełnosprawni są zgodni – największym ograniczeniem są dla nich schody, których bardzo trudno uniknąć nie tylko w nowoczesnych, lecz także w powstałych kilka lat temu budynkach. Oczywiście są w nich dostępne do użytku windy, jednak znajdują się one tylko wewnątrz. Na zewnątrz, przed wejściem także nierzadko musimy pokonać kilka lub kilkanaście stopni, aby wejść do środka. Dla osoby niepełnosprawnej bez odpowiedniej pomocy jest to niemożliwe.

Udogodnienie dla niepełnosprawnych to w tym przypadku ułatwienie im korzystania z przestrzeni publicznej. Przed budynkiem, przy schodach powinny znaleźć się podjazdy dla niepełnosprawnych, dzięki którym osoba poruszająca się na wózku będzie mogła bez problemu dostać się do budynku. Ponadto jednym ze specjalistycznych rozwiązań, które warto uwzględnić na etapie projektowania i modernizacji wnętrza, jest platforma dla niepełnosprawnych. Pozwala ona na transport wózka inwalidzkiego w pionie. Jest to udogodnienie dla niepełnosprawnych, które nie tylko upraszcza im codzienność, lecz także daje komfort psychiczny. Mogą być bardziej samodzielni i nie muszą prosić innych o pomoc.

Innym rodzajem takiej konstrukcji są rampy, które można zastosować przy schodach zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Takie udogodnienia dla niepełnosprawnych sprawdzą się przy niewielkich różnicach poziomów. Wykonane są z aluminium, dzięki czemu są lekkie i jednocześnie odporne na uszkodzenia i obciążenia. Warto wspomnieć, że będą one wsparciem nie tylko dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, lecz także dla matek z małymi dziećmi.

Udogodnienie dla niepełnosprawnych to lepszy wizerunek firmy

Niejednokrotnie możemy się spotkać z negatywną opinią osób niepełnosprawnych o instytucjach publicznych, galeriach handlowych i biurowcach. Ocena ta wynika z braku przystosowania budynków do ograniczeń ruchowych klientów. Udogodnienie dla niepełnosprawnych jest wyciągnięciem do nich ręki i wyjściem im naprzeciw, pokazaniem, że są oni tak samo ważni, jak inni klienci. Ma to ogromne znaczenie dla wizerunku przedsiębiorstwa lub instytucji.

Kratownice od Wamat

Kratownica: pół żartem, pół serio

Sporej ilości ludzi Szkocja kojarzy się z czymś…w kratkę. To znaczy jeśli zapytamy się kogoś, jak wygląda przeciętny Szkot, to zazwyczaj dowiemy się, że nosi on spódniczkę w kratkę – czyli tak zwany kilt – oraz często gra na dudach, lub innym instrumencie, którego dźwięk jest dosyć trudny do zniesienia dla ludzkiego ucha. Czy jednakże jest to prawda i w ten sposób wygląda każdy Szkot, musimy już zweryfikować sobie na własną odpowiedzialność i rękę.

A co, jeśli ktoś zapyta nas, co to jest kratownica? Czy wtedy też odpowiemy, że jest to coś związanego ze Szkocją, albo może nawet i z więzieniem, czy raczej też odpowiemy na tak postawione nam pytanie w zupełnie inny sposób?

Czymkolwiek by ta kratownica jednakże nie była, warto z pewnością dobrze poznać jej prawidłową definicję, aby w razie czego móc nią zabłysnąć przed naszymi znajomymi, czy też przed naszą rodziną.

Kratownica: co to w ogóle jest?

Dowiedzmy się więc więcej o naszej bohaterce tego niniejszego tekstu. Mianowicie kratownica nie jest jednakże związana ze Szkocją, czy z jakimkolwiek Kratownica od Wamatmieszkańcem tego kraju, gdyż jest to po prostu nic innego, jak tylko specjalny rodzaj, typ prętowej konstrukcji.

Taka prętowa konstrukcja ma jednakże jeszcze kilka cech, które muszą wystąpić, aby powstała nam nasza kratownica. Abyśmy mogli nazwać w ten sposób naszą konstrukcję, jej elementy muszą być liniami prostymi, do tego powinny być ze sobą połączone przegubami w węzłach – coś na kształt kolanka hydraulicznego, tylko przypomnijmy, że nasze elementy są proste, a nie zagięte, jak to jest w przypadku kolanka właśnie. Poza tym elementy nasze muszą mieć siły fizyczne przyłożone tylko i wyłącznie w miejscach łączeń, czyli w tychże węzłach właśnie.

A do czego może nam się przydać takowa kratownica i po co coś takiego w ogóle istnieje i jest potrzebne? Otóż kratownica używana jest na przykład w wypadkach, kiedy potrzebujemy zbudować most. Wtedy właśnie jego cząstki łączone są za pomocą kratownicy, a taki most wygląda jak zestaw połączonych ze sobą rurek, które swoimi łączeniami ze sobą przypominają kratę właśnie – stąd nazwa.

Gdzie możesz spotkać kratownice?

KratownicaJeżeli zamierzamy zobaczyć najsłynniejszy chyba na świecie przykład budowli złożonej z kratownicy, to wystarczy, jeżeli udamy się do Paryża i nasz wzrok skierujemy na wieżę Eiffla. To właśnie ten bardzo słynny francuski inżynier upamiętnił setną rocznicę wybuchu rewolucji francuskiej poprzez wybudowanie swojej wieży przy użyciu kratownicy właśnie.

Zresztą sama wieża Eiffla, to nie jedyny projekt tego genialnego człowieka, gdyż jego tworami będą również takie znane nam wszystkim budowle, jak na przykład most Maria Pia nad rzeką Duero w Porto w Portugali, czy chociażby Statua Wolności w Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Tak, dokładnie tak, również i Statua Wolności jest jego projektem, a w Polsce możemy poszczycić się mostem kolejowym w Przemyślu nad rzeką San, który został również zaprojektowany przez tego samego człowieka. Oczywiście nie w każdym przypadku Eiffel stosował omawianą tutaj kratownicę.

Estrada, scena mobilna producent

Estrada mobilna producent Wamat

Wielu z nas spotkało się z terminem „estrada”. Zapewne każda osoba zapytana o to, czymże ta estrada właściwie jest, odpowiedziałaby, że jest to takie miejsce – zazwyczaj płaskie – na którym występują różnorakiego gatunku gwiazdy. Mogą to być zarówno gwiazdy muzyczne, jak i też gwiazdy odmiennego formatu, jak na przykład przedstawiciele różnych kabaretów. Sensem istnienia estrady jest więc pokazanie światu, a konkretniej zebranej przed nią publiczności, tego, co jest warte pokazania – jakiegoś show, przedstawienia, czy też koncertu.

Co jednak ma zrobić osoba, która pragnie wystąpić na podobnej estradzie, ale nie za bardzo ma możliwość znalezienie sobie takiego miejsca w mieście, które wybrała na gospodarza swojego show? Przecież nie poprosi prezydenta miasta o wybudowanie specjalnej budowli na placu przed ratuszem, albo czegoś w tym rodzaju.

Estrada i scena mobilna

Świetnym rozwiązaniem w takim razie może być tak zwana estrada / scena mobilna. Czym ta estrada mobilna jest? Jak bardzo łatwo domyślić się z jej nazwy, jest to takie miejsce, na którym możemy przedstawić to, co do przedstawienia mamy, ale nie jest ono wbudowane w krajobraz na stałe. W każdej chwili możemy z nim gdzieś pojechać, przemieścić się, takie nasze prywatne podium na kółkach po prostu.

Estrada mobilna producent - WamatOkazuje się więc, że estrada mobilna producent zapewnia – jest nie tylko łatwa w przenoszeniu, ale również i w rozbieraniu i składaniu ponownie. W ciągu jednej doby taka estrada może znaleźć się w kilku miejscach, w kilku lokalizacjach, zostając natychmiastowo rozebrana w krótkim czasie tuż po koncercie, przewieziona we właściwe jej i pożądane nowe miejsce, po czym rozłożona tam ponownie przez zastęp świetnie wyszkolonych profesjonalistów.

Poza tym przewieziona zostaje nie jedynie sama scena, ale również i całe oprzyrządowanie potrzebne do jej użycia, wobec czego po prostu nie mamy się czymś martwić, nawet, jeżeli mamy zamiast wystąpić w kilku dosyć daleko od siebie położonych miastach w ciągu jednej nocy.

Estrada mobilna producent – Wamat

Skoro już wiemy, na czym polega estrada mobilna, jak się porusza i do czego w ogóle służy, to dowiedzmy się więc, jakie są rodzaje rzeczonej estrady. MianowicieScena / estrada mobilna estrady mobilne mogą być dwojakie i mogą to być tak zwane dwuspadowe estrady mobilne, lub też jednospadowe estrady. Różnią się od siebie jak widać ilością spadów, czyli po prostu złożonością i jej skomplikowaniem. Wiadomo, że estrada mobilna dwuspadowa będzie dużo większa od tej jednospadowej.

A ile przeciętnie trwa montaż takowej estrady mobilnej? W przypadku małych i średnich scen montaż trwa do trzydziestu minut, jeżeli jednakże zaś mamy do zmontowania estradę mobilną dużą, to wtedy musimy liczyć się z tym, że montaż takowej wyniesie nam nieco dłużej i zajmie nam około sześćdziesięciu minut. Nadal jednakże nie jest to dużo, musimy tylko pamiętać, aby uwzględnić ten czas przy naszych przygotowywaniach do danego koncertu, czy też do naszego występu.

Przechowywanie takiej sceny może odbywać się zarówno w magazynie, jak i w garażu i w obu tych miejscach będzie ona jednakowo bezpieczna. Nie ma również przeciwwskazań do przechowywania jej na zewnątrz, gdyż jest ona odporna na warunki atmosferyczne.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą producenta estrad mobilnych – Wamat.

Producent trybun sportowych - krzesła drewniane

Producent trybun Wamat : poznaj nas

Producent trybun – wybierz Wamat!

Producent trybun. Czy ktoś z nas wie, kim jest taki człowiek /firma i czym się zajmuje? Czy jest to w ogóle pojedyncza osoba, a może cały zakład pracy? trybuny teleskopowe z krzesłami plastikowymiSpróbujmy to pokrótce wyjaśnić.

W zasadzie każdy z nas wie, co to są zawody piłkarskie, turnieje, w których biorą udział drużyny parające się tym sportem oraz w jaki sposób takowe turnieje się odbywają. A jeżeli nawet nie znamy konkretnych, poszczególnych zasad, to wiemy, co otacza stadion, na którym się te zawody odbywają. Są to mianowicie trybuny właśnie. A trybuna to takie miejsce, na którym zasiadają widzowie, aby śledzić zmagania swoich ulubionych teamów, czy też nawet konkretnych zawodników. Wiadomo jednak, że takowe trybuny nie powstają przecież same z siebie i ktoś je musi przecież wyprodukować.

Takim kimś jest właśnie producent trybun. Jest to raczej jednak określenie przeznaczone dla całego zakład pracy, a nie dla konkretnej i pojedynczej postaci. Jak łatwo się domyślić, trybuny sportowe są bowiem zbyt skomplikowane, aby wyprodukować je na przykład w naszym przydomowym garażu i nawet są po prostu na to zbyt duże.

Budowa trybuny sportowej

Z czego składa się taka trybuna sportowa i do jakich prześledzenia zawodów ona się nadaje? Trybuna takowa to zazwyczaj po prostu ciąg połączonych ze sobą w ten, czy też w inny sposób, krzesełek, mniej, lub bardziej wygodnych. Zwykle są te krzesełka ponumerowane w taki sposób, aby każdy widz od razu po udaniu się na stadion wiedział, gdzie ma sobie usiąść.

Poza tym w znalezieniu przez takiego widza właściwego miejsca do siedzenia pomoże również specjalny podział stosowany w przypadku trybun sportowych, a jest to podział na sektory. Często widzimy w trakcie oglądania na przykład meczu piłkarskiego, że jakaś część trybun jest oznaczona konkretną literką alfabetu – jest to właśnie nazwa sektora. Zresztą to nie tylko musi być literka, może to być również cyfra, czy jakiekolwiek inne, byleby wyraźne, oznaczenie.

Rodzaje trybun sportowych

Producent trybun sportowychCzasami stosuje się również tak zwane trybuny teleskopowe, które to trybuny można sobie po prostu złożyć, kiedy nie są nam potrzebne i wtedy cała sala jest dostępna do na przykład treningu. W razie, jeżeli okazuje się, iż mamy przykładowo rozegrać jakiś mecz, na który przyjdą nasi fani i inni widzowie, wtedy właśnie takowe trybuny rozkłada się i dzięki temu mecz może odbyć się przy udziale publiczności.

Oczywiście nie wszystkie trybuny da się złożyć, często spotykamy trybuny stałe, czyli takie, które przymocowane są do stadionu na zawsze. Są one stosowane głównie przy budowie takich obiektów, jak na przykład słynne Wembley w Anglii, czy innych miejsc, gdzie mamy pewność, że zawsze odwiedzą nasze zawody jacyś ludzie, a miejsce na nasz trening znajduje się na przykład w świeżo wybudowanym obok budynku.

Profesjonalne trybuny sportowe prosto od producenta – wybierz Wamat!

Podjazd dla niepełnosprawnych w instytucjach publicznych

Podjazd, rampy i platformy dla niepełnosprawnych

Podjazd, rampy i platformy dla niepełnosprawnych to znaczne uproszczenie ich życia. Takie rozwiązania zastosowane w instytucjach użytku publicznego ułatwiają poruszanie się i załatwianie spraw, które w większości miast wymagają proszenia o pomoc osób trzecich. Brak udogodnień dla niepełnosprawnych w takich miejscach jest ciągle problemem wielu miejscowości.

Czytaj więcej